Connect with Us

Strakosha “çmend” italianët: Koha të heqë maskën, kush është në të vërtetë?

Kombëtare

Strakosha “çmend” italianët: Koha të heqë maskën, kush është në të vërtetë?

Publikuar

-

Thomas Strakosha vazhdon të jetë një titullar i padiskutueshëm te Lacio dhe vetëm dëmtimet e problemet fizike e mbajnë jashtë portës. Në ndeshjen e fundit në kampionat, portieri shqiptar u kthye në hero për skuadrën e tij duke bërë pritje shpëtimtare aty ku ndali Babakar në dy raste, fillimisht në një goditje me kokë e më pas në një penallti.

Kjo paraqitje, është shumë ndryshe nga disa paraqitje të tjera të portierit kuqezi. Në ndeshjen që mbylli rrugëtimin e Shqipërisë në kualifikueset e Europianit, Strakosha gaboi rëndë. Ai doli në kufijtë e zonës dhe gaboi plotësisht duke lejuar Turqinë të shënonte golin e fitores pak minuta para fundit të takimit për t’i dhënë edhe kualifikimin për në turin tjetër.

Ndërkohë, këto paraqitje kanë sjellë reagime edhe në Itali dhe të shumtë tashmë janë skeptikët. “TMË” i ka kushtuar një artikull mëngjesin e sotëm portierit shqiptar dhe titulli ishte shumë i qartë: “Thomas Strakosha, ka ardhur koha që të heqësh maskën”. Kjo i referohet faktit se gardiani shqiptar ndryshon nga ndeshja në ndeshje.

Ata shkruajnë se në Itali, Strakosha nuk ka bërë asnjëherë gabime që mund të konsiderohen gafa por gjithmonë ka bërë paraqitje në të cilat, “mund të bënte edhe më mirë”. Këtu, kujtohen disa gola të shënuar dhe mungesa e reflekseve për të dalë nga porta dhe në rastin më të keq për të grushtuar topin. Nga ana tjetër, kujtojnë edhe pritjet heroike që Strakosha kanë bërë dhe tashmë, të gjithë presin që Strakosha “të heqë maskën” dhe të tregojë se cili është në të vërtetë: Portieri që vendos ndeshjen me pritjet e tij, apo portieri që pëson gola dhe ku mund të bëjë më mirë”. /VipSport.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kombëtare

Florian kamberi mahnit Skocinë, nuk do e besoni çfarë goli ka shënuar sulmuesi i kombëtares

Publikuar

-

Nga

Ekipi i Hibernian fitoi pastër 3-0 sfidën e javës së 17-të në Skoci përballë Aberdinit, dhe autor i golit të tretë të takimit ishte shqiptari Florian Kamberi.Pas dopietës së Boil në minutat 52 dhe 68, Kamberi shënoi golin e tretë dhe atë të hipotekimit të fitores në minutën e 74-t. Shqiptari, që u thirr për […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kombëtare

Sadiku i papërmbajtshëm, dopietë për Malagën (video)

Publikuar

-

Armando Sadiku ka shënuar të dy golat në fitoren 2-0 të Malaga ndaj Tenerife për javën e 19-të të Segunda Divizion. Në minutën e 27′, bomberi kuqezi i gjendur brenda zonës së rreptësisë, topin e ardhur nga goditja e këndit e dërgoi në rrjetë. Në minutën e 76′ dërgoi sërish topin në rrjetë, këtë hera […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kombëtare

“Boom boom” Sadiku/ Video: Bomberi kuqezi shkund rrjetën me një gol të bukur

Publikuar

-

Armando Sadiku rikthehet sërish te goli. Bomberi kuqezi ka shënuar për Malagën ndaj Tenerife, në ndeshjen e vlefshme për javën e 19-të të La Liga 2 apo Segunda Divizion. Elbasanasi u tregua i saktë brenda zonës së rreptësisë pas një topi të ardhur nga goditja e këndit dhe e dëgoi atë në rrjetë në minutën […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kombëtare

Çmendet Napoli, synon si trajner Edi Rejën për pasues të Ançelotit

Publikuar

-

Nga

Edi Reja dhe Shqipëria. Një histori e cila nga entuziazmi dhe dëshira për të rinovuar, u la në harresë, me kontratën e re që ende nuk është firmosur. Tani misteri shtohet me zërat që vijnë nga Italia sipas të cilave tekniku 74-vjeçar, është një prej kandidatëve që Napoli po studion, në rast të largimit nga […]

LEXO TE PLOTE