Connect with Us

Krahasimi me sulmin e Partizanit, nuk do e besoni sa ka shënuar Nuabueze

Sport

Krahasimi me sulmin e Partizanit, nuk do e besoni sa ka shënuar Nuabueze

Publikuar

-

Laçi është skuadra e momentit në Kategorinë Superiore, pasi kurbinasit nën drejtimin e trajnerit Armando Cungu njohin vetëm fitore në katër takimet e fundit. Ndryshimet në stolin drejtues, por edhe shpërthimi i sulmuesit kryesor, Kirjan Nuabueze, ka bërë që Laçi pas javës së 12-të të ndajë vendin e tretë me Tiranën në renditje në kuotën e 19 pikëve, duke qenë tri më pak se Partizani kryesues. 

Të premten bardhezinjtë kanë provën e së vërtetës, pasi në kryeqytet do të përballen me kampionët në fuqi, që janë edhe kryesuesit e kampionatit. Pa dyshim shpresat kryesore laçianët i kanë të varura te sulmuesi nigerian me pasaportë amerikane, Kirjan Nuabueze, ose “Kiri” siç i thërrasin në Laç.

26-vjeçari ka treguar vlera të pamohueshme te kurbinasit, pasi ka shënuar 12 gola në 12 javë kampionat, që i bie me një mesatare 1 gol për ndeshje. Referuar statistikave të këtyre 12 javëve shikohet se “Kiri” shënon gati dyfishin e golave të gjithë repartit sulmues të Partizanit. Të kuqtë kanë një “artileri të rëndë” dhe të bollshme në repartin ofensiv, por deri tani kanë shënuar vetëm tre lojtarë dhe golat e tyre në total janë shtatë, 3 gola Çinari dhe nga dy Asani me Solomon. Ndërsa Nuabueze, i vetëm te Laçi, ka shënuar 12 gola, ose pesë më shumë se gjithë reparti sulmues i Partizanit.

Redon Xhixha me 3 gola dhe braziliani Teko me një, janë sulmuesit e tjerë që kanë shënuar për Laçin. Ndërsa Lushkja, që deri tani ka shënuar 3 gola, është lojtari i vetëm jo sulmues i Laçit që e ka gjetur deri tani rrugën e rrjetës.

Pra, te Laçi deri tani golat janë përqendruar në 4 lojtarë, por kryeson bindshëm Kirjan Nuabueze, që është golashënuesi më i mirë i Superiores pas 12 javësh. Ndërsa te Partizani golat kanë një shtrirje më të madhe, me shtatë lojtarë, duke filluar nga mbrojtja me Belicën e Trashin; Bruno Telushi dhe Uilliam Melo janë mesfushorët golashënues, si dhe tre sulmuesit e lartpërmendur, Çinari, Asani dhe Solomon./Panorama Sport

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Sport

Europa League: 32 ekipet e kualifikuara/ Ja data dhe ora kur do të hidhet shorti

Publikuar

-

Janë mbyllur dje ndeshjet e fundit të grupeve në Europa League. Nga 12 grupe, dy të parat kanë prerë biletën për në raundin e 1/16-ve. Këtyre 24 ekipeve u janë shtuar dhe 8 ekipet që vijnë nga vendet e trea nga grupet e Champions League. Shorti për raundin e 1/16 do të hidhet ditën e […]

LEXO TE PLOTE
" "

Sport

Artan Hoxha: Tifozët e Tiranës më kërkojnë bileta mua, ja kanë lënë vetëm një pike që t’i shesë

Publikuar

-

Nga

Në pritje të derbit të kryeqytetit, në studio televizive është duke u diskutuar mbi pritshmërinë e kësaj supersfide. Gazetari i njohur Artan Hoxha është i ftuar në studion e “Pressing”, në ABC News, i cili ka folur mbi disa prej problematikave të kësaj sfide. “Që në momentin kur ka nisur shitja e biletave, deri sot […]

LEXO TE PLOTE
" "

Seria A

E bujshme/ Interi prenoton dy futbollistët shqiptarë për merkaton

Publikuar

-

Nga

Pasditen e djeshme në selinë e Interit është zhvilluar një takim merkatoje mes drejtuesve zikaltër dhe Mauricio Setit, presidentit të Veronës. Një takim, siç raportojnë mediat italiane, ku është folur për disa asete të klubit verdheblu, që kanë përfunduar në radarët interistë gjatë kohëve të fundit. U fol mbi të gjitha për Sofian Amrabat, i […]

LEXO TE PLOTE
" "

La Liga

E thotë Ronaldinho/ Messi nuk është më i miri në historinë e futbollit

Publikuar

-

Legjenda e Brazilit dhe Barcelonës, Ronaldinho, mendon se Messi nuk është më i miri në historinë e futbollit. Braziliani e njeh mirë Leon pasi ka luajtur me të te Barcelona dhe mendon se ai nuk është më i miri në histori, por është më i miri i epokës së tij. “Nuk më pëlqejnë krahasimet sepse […]

LEXO TE PLOTE