Connect with Us

Ndarja e vazove, projektohen grupe “ferri” në “Euro 2020”

Sport

Ndarja e vazove, projektohen grupe “ferri” në “Euro 2020”

Publikuar

-

19 skuadra tashmë janë të kualifikuara, e 20-ta do të mësohet sot, në mbrëmje (një mes Uellsit, Hungarisë dhe Sllovakisë), ndërsa katër të fundit në përfundim të fazës play off të Ligës së Kombeve (njëra prej tyre mund të jetë Kosova). Është përcaktuar në vija të përgjithshme edhe ndarja e skuadrave në vazot për shortin e finaleve të Euro 2020, por mund të ketë ndonjë ndryshim të vogël në varësi të rezultateve të mbrëmjes.

Në vazon e parë janë të sigurta Italia, Belgjika, Anglia, Ukraina dhe Spanja, që i mbyllën kualifikueset si të parat në grupet respektive, ndërsa pritet të mësohet se cili do të jetë emri i fundit në këtë grup, Gjermania apo Holanda. Për të qenë e sigurt, Gjermanisë i duhet fitorja me Irlandën e Veriut, ndryshe vendin ia merr Franca.

Në vazon e dytë janë Franca (ose Gjermania) Zvicra, Kroacia, Kroacia, Polonia dhe me shumë mundësi Holanda dhe Austria.

Në vazon e tretë, Rusia, Portugalia, Turqia, Danimarka, Suedia dhe Republika Çeke.

Në vazon e katërt, një mes Hungarisë, Uellsit dhe Sllovakisë, Finlanda dhe katër përfaqësueset që vijnë nga Liga e Kombeve.

Pra, është e kuptueshme që kur të hidhet shorti, mund të kemi grupe “ferri”, si p.sh. Itali, Gjermani (ose Francë, apo Holandë) dhe Portugali të shortuara në të njëjtin grup.

Ndarja në Vazo:

Vazo 1: Italia, Belgjika, Anglia, Ukraina dhe Spanja, Gjermania (Franca).

Vazo 2: Franca (ose Gjermania) Zvicra, Kroacia, Kroacia, Polonia dhe me shumë mundësi Holanda dhe Austria.

Vazo 3: Rusia, Portugalia, Turqia, Danimarka, Suedia dhe Republika Çeke.

Vazo 4: Hungari (ose Uells apo Sllovaki), Finlanda dhe katër përfaqësueset që do të kualifikohen në play off-in e Ligës së Kombeve. /Supersport.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: