Connect with Us

Hetohet për mashtrim, Ferrari në telashe

Të tjera

Hetohet për mashtrim, Ferrari në telashe

Publikuar

-

Si të mos mjaftonin rezultatet negative, Ferrari përfshihet tani në valën e një skandali mashtrimi që, nëse do të faktohet si i tillë, do të ketë pasoja në imazhin dhe sezonin e një prej ekipeve ikonike të Formula 1.

FIA ka nisur një hetim për sistemin e furnizimit të makinave të lincencuara për të garuar, madje ka sekuestruar për analiza edhe disa pjesë të dyshimta, përmes komisarëve të saj, pjesë të përdorura në garën e fundit në Brazil.

Sistemet e furnizimit do të analizohen në laboratorët e FIA-s, pasi dyshohet se janë modifikuar dhe janë përdorur për të avantazhuar pilotë në krahasim me protagonistë e tjerë në cirkuit. Edhe pse nuk ka patur asnjë ankesë zyrtare, disa ekipe të Formula 1 kanë ngritur dyshime sesi Ferrari arrin një shpejtësi jashtë logjikës në vijë të drejtë, diçka që nuk e kishte para pauzës së verës.

I vetmi që ka zbritur në skenë me akuza direkte për mashtrim është Maks Verstapen, si për ironi të fatit një prej pilotëve që synon të përfshihet në projektin e ardhshëm të Ferrarit. Dy pilotët e skuadrës italiane e nisën në pozicione të mira garën e Brazilit, por asnjë prej tyre nuk arriti ta përfundonte, pasi u përplasën me njëri-tjetrin. /Supersport.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Në Belgjikë mbyllin përfundimisht kampionatin, shpallin edhe ekipin kampion

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi ka pezulluar futbolli pothuajse në të gjithë botën dhe të pakta janë kampionatet ku luhet ende. Akoma nuk është vendosur se çfarë do të ndodhë me kampionatet, teksa hipotezat janë që të nisë në qershor dhe të vazhdojë gjatë verës. Megjithatë tashmë në Belgjikë është vendosur dhe kampionati do të mbyllet përfundimisht. Drejtuesit e […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Momenti historik kur dy Ronaldot u përballën për herë të parë në fushë mes tyre si kundërshtarë

Publikuar

-

Nga

Ndajnë të njëtin mbiemër dhe janë dy nga më të mëdhenjtë në historinë e futbollit, por Luis Nazaro De Lima Ronaldo dhe Kristiano Ronaldo ndanë fushën e blertë vetëm në një rast. Bëhët fjalë për një ndeshje bamirësie të oganizuar nga Luis Fugo. Të dy ishin në ekipe të kundërta gjatë kësaj sfide. Loja u […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Shpërthen keq Hygerta Sako: Na morën lirinë, shpresoj mos…

Publikuar

-

Nga

Masat e marra nga qeveria per koronavirusin, nuk u kane pëlqyer shumë njerëzve që duhet të përballojnë këtë momentë të vështirë pa pagën e tyre të plotë. Lidhur me këtë vendim ka reaguar edhe prezantuesja sportive, Hygerta Sako me anë një postimi në Facebook e saj. Sako kritikon vendimin e fundit të Qeverisë shqiptare si […]

LEXO TE PLOTE