Connect with Us

Lë pas Ter Stegen dhe Oblak, ja kush zgjidhet zyrtarisht portieri më i mirë i këtij viti

Premier Liga

Lë pas Ter Stegen dhe Oblak, ja kush zgjidhet zyrtarisht portieri më i mirë i këtij viti

Publikuar

-

Alisson Becker, portieri brazilian i Liverpoolit është zgjedhur si portieri më i mirë i vitit 2019 nga IFFHS, Instituti Ndërkombëtar i Historisë dhe Statistikave në Futboll.

Nga viti 1987, vetëm një amerikano-jugor ka arritur të fitojë këtë çmim prestigjoz dhe ai është Jose Luis Chilavert, portieri paraguian, i cili kishte një aftësi të jashtëzakonshme për të shënuar gola nga goditjet standarte e ka fituar këtë çmim në 1995-ën, 1997-ën dhe 1998-ën.

Për t’u kthyer te Allison, viti 2019-të ka qenë me të vërtetë fantastik për portierin e Liverpoolit, i cili fillimisht ka fituar fillimisht Champions Leaguen me The Reds dhe më pas Copa America me Brazilin.

Allison ka fituar garën me Marc Andre Ter Stegen të Barcelonës dhe Jan Oblak të Atletico Madrid, i cili qëndron në 3-shen më të mirë të IFFHS prej 3 vitesh.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Premier Liga

De Gea drejt largimit, Manchester United i gjen pasuesin

Publikuar

-

Nga

Pavarësisht rënies në formën e tij, portieri i Mançester Junajtid David De Gea këmbëngul se dëshiron të vazhdojë të luajë me “Djajtë e Kuq”. Vitin e ardhshëm, gardiani spanjoll bën plot 10 vite që kur mbërriti në Mançester nga Atletiko Madridi. Megjithëse gjatë kësaj periudhe kanë qarkulluar shumë lajme se drejtuesit e Mançesterit po mendojnë […]

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

E bujshme/ Thomas Strakosha pranë transferimit te Lazio

Publikuar

-

Nga

Chelsea është duke bërë përpjekje për transferimin e një portieri për ta zëvendësuar spanjollin Kepa Arrizabalaga. Shumë portierë janë në listën e klubit londinez, por vetëm njëri nga ta do të transferohet në Stamford Bridge. Megjithatë, dy gjermanët  janë primarë, por që të dy janë thuajse të paarritshëm. Chelsea ka kthyer sytë tek portierë të […]

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Klopp kontakton babain e Mbappe, gati transfrimi i bujshëm

Publikuar

-

Nga

‘Reds’ janë gati për lëvizjen e madhe. Trajneri i Liverpool, Jurgen Klopp, ka folur me babën e Kylian Mbappe, duke shfaqur interesimin e tij për ylllin e PSG. Klopp i ka bërë të ditur prindit të lojtarit se Liverpool janë të interesuar për shërbimet e Mbappe. ‘Le10Sport’ konsideron se ‘Reds’ po përdorin këtë si taktikë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: