Connect with Us

Lewandowski është madhështor, rekord i jashtëzakonshëm në Champions

BundesLiga

Lewandowski është madhështor, rekord i jashtëzakonshëm në Champions

Publikuar

-

Robert Lewandovski po zhvillon sezonin më të mirë në karrierë. Sulmuesi i Bayern Munchen shënoi një poker golash në fitoren 0-6 përballë Crvena Zvezdës në Champions League mbrëmjen e kaluar. Të katërt golat u shënuan brenda 15 minutave.

Pokeri i realizuar kundër ekipit serb e fut në histori polakun, sepse bëhet i vetmi lojtar që ia del të shënojë dy herë nga katër gola me dy ekipe të ndryshme në kompeticionin e më të fortëve. Të parin e kishte realizuar me Borussia Dortmund në fitoren e paharrueshme 4-1 të prillit të vitit 2013 kundër Real Madrid.

Sulmuesi ka arritur në shifrën e 31 golave sezonalë mes klubit dhe kombëtares dhe jemi ende në nëntor. Rekordi absolut i golave të shënuar në një sezon i përket Leo Messit. “Pleshti” zhvilloi një sezon fenomenal me Barcelonën në sezonin 2011/2012 gjatë të cilit shënoi 82 gola.

Edhe rekordi i golave të shënuar gjatë një viti kalendarik i përket yllit argjentinas. Messi e mbylli me 91 gola të shënuar vitin 2012, duke parakaluar brazilianin Pele (75 gola në vitin 1975) dhe Gerd Muller (85 gola në vitin 1972). Shifra të frikshme të cilat Lewandovski do të bëjë të pamundurën për t’i arritur. Mos të harrojmë se jemi ende në nëntor dhe bomberi i klubit bavarez po arrin të dërgojë në rrjetë çdo top i i pasojnë… /abcnews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

VIDEO/ Stërvitje e veçantë për Tomas Myler, e ndjek nga mbrapa një … kalë

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi i Bajernit të Mynihut, Tomas Myler është mjaft i njohur për tipin e tij mjaft sportiv, teksa herë pas here poston foto dhe video të shumta gallatë dhe që bëjnë ta duan më shumë fansat. Vetëm pak ditë më parë klubi i Bajernit i rinovoi kontratën deri në vitin 2023 Mylerit, i cili është […]

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

“Ndoshta mund të rikthehem”, ish-futbollisti i Bayernit pendohet që u largua

Publikuar

-

Nga

Vetëm një vit pasi vendosi të varë këpucët në gozhdë, ish-sulmuesi i Bajernit të Mynihut, Arjen Roben nuk është i bindur krejtësisht për zgjedhjen e bërë dhe po shqyrton mundësinë të rikthehet në fushën e blertë. Holandezi u largua nga futbolli në fund të sezonit të kaluar, pas një karrierë 10 vjeçare me Bajernin, si […]

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Ministria e Punës në Gjermani: Të luhet futboll me maskë, ndalet loja nëse bie në tokë

Publikuar

-

Nga

Gjermania është vendi i cili e ka marrë me seriozisht idenë e kthimit në fushën e lojës për të mbyllur kampionatet profesioniste në vend. Skuadrat në Gjermani prej javësh janë stërvitur individualisht e tani edhe në grup, pasi synimi është që të zbresin në fushë më 9 maj. Por shteti po tregohet shumë i kujdesshëm […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: