Connect with Us

Media e njohur njohur bën reportazh për ndeshjen Kosovë-Angli: Ishte më shumë se një ndeshje futbolli

Kombëtare

Media e njohur njohur bën reportazh për ndeshjen Kosovë-Angli: Ishte më shumë se një ndeshje futbolli

Publikuar

-

Sfida e 17 nëntorit Kosovë-Angli 0-4 dhe atmosfera entuziaste e krijuar në Prishtinë prej ditësh me radhë u bënë fokus i reportazhit të medias së njohur britanike të futbollit ‘’COPA 90’’.

Në një video me kohëzgjatje gati 8 minutash, përshkruhet konflikti i armatosur midis UÇK-së dhe ushtrisë së ish-Federatës Jugosllave në vitet 1998-1999, ngritja ekonomike e vendit pas luftës dhe mbi të gjitha, mënyrën se si futbolli në Kosovë arriti të bënte të njohur vendin në mbarë kontinetin europian.

Në këtë reportazh, tregohet se si lufta e përgjakshme nuk arriti ta vriste dëshirën për të luajtur futboll, ndërsa më tej tregohet se si Kosova arriti të krijojë identitetin e saj në arenën ndërkombëtare nëpërmjet rezultateve historike me përfaqësuesen ‘’Dardane’’.

Kujtojmë që takimi Kosovë-Angli 0-4, i luajtur në 17 nëntor në stadiumin ‘’Fadil Vokrri’’ tërhoqi vëmendjen e mediave europiane për përjetimin jo thjesht sportiv, por dhe për mikpritjen dhe kulturën e qytetarëve të Kosovës, të cilët japin një mbështetje të pakontestueshme Anglisë, njëri prej vendeve që u angazhua në bombardimin e Serbisë dhe çlirimin e Kosovës. Më poshtë mund të ndiqi reportazhin e plotë të ‘’COPA 90’’ për sfidën Kosovë-Angli 0-4:

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Nuk ka më dyshime, vendoset data e prezantimit të Manajt te Barcelona

Publikuar

-

Nga

Rei Manaj është tashmë lojtar i Barcelonës. Lushnjari ditën e djeshme iu nënshtrua vizitave mjekësore, duke i kaluar me sukses dhe hapur rrugën e prezantimit si lojtar blaugrana. 22-vjeçari ditën e sotme ka qenë i pranishëm në stadium, për të ndjekur ndeshjen, që Barcelona B e humbi minimalisht 1-0 ndaj Tarragonës pasi udhëtoi me ekipin […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

U largua nga loja i dëmtuar, Kumbulla befason me deklaratën pas ndeshjes

Publikuar

-

Nga

Mbrojtësi i kombëtares së Shqipërisë Marash Kumbulla i qetësoi të gjithë tifozët e Veronës se lëndimi që pësoi në barazimin e sotëm kundër Bolonjës 1-1 nuk do ta mbajë larg fushave. 19-vjeçari shprehet i gëzuar për rezultatin e verdhebluve dhe karakterin e fortë të shokëve të skuadrës, ndërsa thekson se do të rikthehet shpejt në […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Tronditet Kombëtarja shqiptare, tifozët e Napolit bëjnë kërkesën e çuditshme

Publikuar

-

Nga

Tifozët e Napolit janë ngritur kundër ekipit të tyre pas humbjes së djeshme kundër Fiorentinës 0-2 në shtëpi. Irritimi me lojtarët ka arritur deri aty sa njëri prej tifozëve pas përfundimit të sfidës ka kërkuar që trajneri i Shqipërisë Edi Reja të ulet në vend të Xhenaro Gatuzos, i cili e deklaroi haptazi se skuadra […]

LEXO TE PLOTE