Connect with Us

Më e mira e femrave ka një lutje për Messin dhe Ronaldon/ Më ndihmoni…

Sport

Më e mira e femrave ka një lutje për Messin dhe Ronaldon/ Më ndihmoni…

Publikuar

-

Futbolli është duke u përballur me një nga “sëmundjet” që ka vënë në alarm disa institucione të këtij sporti.

Racizimi dhe seksizmi po bëhën gjithnjë e më shumë të përhapur duke u bërë më pas edhe temë diskutimi. Së fundmi, futbollistja amerikane Megan Rapinoe që u shpall edhe lojtarja më e mirë në botë për sezonin që lamë pas u ka bërë thirrje Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos të mos bëhen frikacakë por ta ngrehin zërin kundër racizmit, homofobisë dhe seksizmit.

Duke folur për “France Football”, revistën franceze që e ndan Topin e Artë, 34-vjeçarja i kritikoi yjet si Zlatan Ibrahimovic dhe mbi të gjitha Messin dhe Ronaldon, duke i akuzuar se nuk po përfshihen në problemet e mëdha shoqërore në botë.

“Dua të bërtas: ‘Cristiano, Lionel, Zlatan, më ndihmoni!’ Këto yje të mëdhenj nuk angazhohen për asgjë kur ka shumë probleme në futbollin e meshkujve. A kanë frikë se do të humbin gjithçka që kanë? Ata e besojnë këtë ama nuk është e vërtetë”, tha Rapinoe.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: