Connect with Us

Histori frymëzuese/ Njihuni me trajnerin e shurdhët të futbollit

Sport

Histori frymëzuese/ Njihuni me trajnerin e shurdhët të futbollit

Publikuar

-

Futbolli është një lojë ekipore, ku rezultati në fund merret dhe respektohet nga të gjithë. Peshën më të madhe në skuadër e ka trajneri, i cili duhet të japë llogari për gjithçka.

E në shumicën e rasteve, trajneri është ai që bërtet nga vijat kufizuese, prandaj shpesh, i shikojmë të ngjirur. Por, Ben Lampert nuk është rasti.

Fatkeqësisht, 34-vjeçari është i shurdhët dhe udhëzimet nga vijat kufizuese transmetohen përmes gjuhës së shenjave. Tekniku drejton në një prej akademive më të mëdha në Angli, ku stërvit ekipin e moshave të Brentford FC Community Community Trust.

Në një intervistë të gjatë për “AFP”, Lampert ka folur për adrenalinën që i jep futbolli, pritshmëritë nga tifozët dhe drejtuesit, si dhe objektivat.

“Dëshiroja që të hidhja poshtë barrierat dhe që mund të tejkalohen. Grupmosha që stërvit nuk ka rëndësi. Nuk ka shumë rëndësi nëse është 18-vjeç apo më i vjetër. Është një çështje e arritjes dhe të bërit shembull, ku njerëzit e shurdhër mund të bëjnë çdo punë në jetën e tyre.

“Ata mendojnë se është e pamundur për unë ose ndonjë person të shurdhët që të drejtoj një ekip futbolli. Kur unë kam mundësinë të flas me këta njerëz, ata e kuptojnë këtë.

“Ka të bëjë vetëm me komunikimin. Në fund të ditës, ka metoda të tjera për komunikim, nuk është thjesht një gjë e njëanshme. Nuk ka aspak befasi, sipas mendimit tim, që qënia shurdh të pengojë për të drejtuar një ekip profesionist, skuadër që shpresoj ta drejtoj në të ardhmen,” tha mes të tjerash, Lampert.

Në të shkuarën, Lampert është aktivizuar me kombëtaren britanike të futbollit që fitoi titullin e “Deaflympics 2005” në Australi, si dhe mbajti pishtarin në Lojërat Olimpike 2012. /oranews.tv

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: