Connect with Us

Dy ditë në koma/ Sot 20 vite më parë kur Maradona takoi vdekjen nga droga

Sport

Dy ditë në koma/ Sot 20 vite më parë kur Maradona takoi vdekjen nga droga

Publikuar

-

Më 4 janar 2000, Diego Armando Maradona ishte në prag të vdekjes. Varësia e tij nga droga dhe mbidoza e çuan atë në një situatë skajshmërisht kritike shëndetësore, por, për fat të mirë, arriti të mbijetojë. Në një intervistë ekskluzive me “Teleshow”, doktor Jorge Romero, i cili e ndoqi atë në spitalin e Punta del Este të Uruguajit (atje ndodhej legjenda e futbollit, kur pësoi kolaps shëndetësor), kujtoi në detaje bisedën që pati me Guillermo Coppola, asokohe agjent dhe mik i “Dorës së Zotit”, kur kërkoi ndihmë për këtë të fundit:

“Coppola më telefonoi dhe më tha se ishte me Diego Maradonën, për të cilin ishte i shqetësuar, sepse kishte dy ditë në gjumë. Ne nuk po e zgjojmë dot, më tha ai në telefon. Iu përgjigja se nuk ka mundësi të flerë dy ditë pa u zgjuar, por duhet të jetë në gjendje kome. Diego kishte një krizë hipertensive dhe një aritmi të ventrikulit. Përveç kësaj, pushoi së marruri frymë për pesë, ose gjashtë sekonda. Isha shumë serioz. Ai po vdiste! Nëse nuk do të hynim shpejt brenda, ai do të vdiste brenda disa minutash. Pamë situatën ë rëndë dhe nuk mund të prisnim as ambulancën, sepse do të zgjaste shumë. Nuk kishim kohë për të humbur…”

Për fat të mirë, Maradona përfundoi në duart e një mjeku, Jorge Romero, që i shpëtoi jetën. Analizat konfirmuan praninë e hidroklorurit të kokainës në gjakun dhe urinën e legjendës së futbollit. Përdorimi i drogës kishte gjeneruar krizën e hipertensionit dhe aritminë ventrikulare tek ish-futbollisti i shquar argjentinas.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Immobile është thjesht i papërmbajtshëm, drejt thyerjes së rekordit historik

Publikuar

-

Ciro Immobile i pandalshëm drejt rekordit të golave në Serinë A. Pas 25 javëve në Serinë A, falë golit të shënuar në fitoren 2-3 të Lazios në fushën e Genoas, “Mbreti Ciro” ka arritur kuotën e 27 golave në kampionat. Një shifër e jashtëzakonshme që ka lejuar “bomberin” bardhekaltër të barazojë rekordin e Antonio Angelillon […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Plas te PSG, Icardi reagon ashpër pas vendimit të Tuchel

Publikuar

-

Mauro Icardi e nisi mirë aventurën te PSG dhe shënoi disa gola me vlerë, por, si për çdo sulmues, edhe për argjentinasin erdhi momenti i keq. “Thatësira” ndikoi që të humbasë postin e titullarit. Duelin kundër Borussia Dortmund në Champions, ndeshje që u fitua nga gjermanët me rezultatin 2-1, Icardi përfundoi në stol. 27-vjeçari nuk […]

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Fitore bindëse e Man. United/ Shkëlqen blerja e bujshme e janarit

Publikuar

-

Janë mbyllur dy sfidat e orës 15:00 në Premier League, me Manchester United dhe Wolverhampton që kanë marrë fitore të pastra 3-0, respektivisht kundër Watford dhe Norëich. “Djajtë e Kuq” e kanë pasur të thjeshtë përballë Watford dhe e dominuan takimin në “Old Trafford”. Bruno Fernandes bëri një ndeshje të madhe, duke fituar një penallti […]

LEXO TE PLOTE