Connect with Us

Inter-Napoli, “pakt” për Kumbullën dhe Rrahmanin

Seria A

Inter-Napoli, “pakt” për Kumbullën dhe Rrahmanin

Publikuar

-

Të evitohen “ankandet”. Për janarin dhe për verën. Interi nuk dëshiron të ndjekë çështje të ndërlikuara dhe ka kryer një hap përpara të rëndësishëm për blerjen e Marash Kumbullës, njërit prej zbulimeve të sezonit aktual. Mbrojtësi shqiptar, lider i prapavijës në skemën me tre mbrojtës të Ivan Juriçit, nuk do kishte vështirësi të përshtatej menjëherë me modulet e Antonio Kontes.

Futbollisti i Kombëtares konsiderohet si një nga surprizat e këtij sezoni dhe shumë klube të rëndësishme i kanë vënë sytë te lojtari i përfaqësueses sonë: trajneri Edi Reja e ka ndjekur në fakt përpara se të bëhej trajneri i Shqipërisë dhe menjëherë e grumbulloi me kuqezinjtë, duke i treguar besimin e madh që kishte tek ai, sidomos në dritën e performancave që po bënte qendrori me Veronën.

PËR VERËN

Ditën e mërkurë, gjatë asamblesë së Ligës ka pasur një tjetër kontakt të drejtpërdrejtë mes dy klubeve, që janë përpjekur të hedhin bazat për një akord maksimal. Verona ka qartësuar menjëherë që nuk dëshiron ta shesë “xhevahirin” përpara verës dhe mendon të arkëtojë së paku 20 milionë euro.

Kumbulla është një “xhol” me të ardhmen e siguruar dhe mbi të gjitha me vitlindje 2000, fakt që do i siguronte skuadrës së tij të ardhshme një vend “të lirë” më shumë në skuadër për tri sezonet e ardhshme. Për të parakaluar konkurrencën e Napolit, Juventusit, Lacios dhe Atalantës, Interi është gati të transferojë menjëherë në huazim Federiko Dimarkon dhe të zgjasë huazimin e Edi Salsedos te Verona për sezonin e ardhshëm, ndoshta duke vlerësuar si hipotezë edhe përfshirjen e të drejtës së blerjes. Detaje për t’u sistemuar, por e rëndësishme për momentin është që Interi momentalisht ndodhet në “pole” për Kumbullën.

RRAHMANI DHE AMRABAT 

Napoli në këtë front është parakaluar, ndërkohë që vazhdon të jetë momentalisht në avantazh për Amir Rrahmanin dhe Sofjan Amrabat, dy talentet e tjerë të Veronës. Për mbrojtësin kosovar “axurrët” do paguajnë 14 milionë euro, për një kontratë 5-vjeçare nga e cila lojtari do të përfitojë 1,5 milionë euro në sezon. Ndërsa në frontin e mesfushorit maroken nuk është gjetur ende formula e duhur, meqenëse futbollisti kërkon 4 vite kontratë për një klauzolë largimi, ndërsa Napoli i ofron 5 pa klauzolë.

PAKT 

Një pakt mund të thuhet në këtë rast mes Interit dhe Napolit, që kanë “ndarë” të rinjtë. Dy klube gjithmonë aktive në merkato kur bëhet fjalë për elementë potencialë që mund të përforcojnë skuadrën aktuale me një sy edhe nga e ardhmja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

E do dhe Barcelona, Igli Tare blindon “mbretin e asisteve”

Publikuar

-

Nga

 Pas marrëveshjes me Thomas Strakoshën për ta mbajtur bardhekaltër deri në vitin 2025, Igli Tare ka ndjekur të njëjtën strategji edhe me Luiz Alberton. Ky i fundit ka bërë mirë vitet e fundit te Lazio, ndërsa këtë sezon ka shkëlqyer në fushë, duke tërhehur edhe vëmendjen e klubeve të mëdha si Barcelona. Por Tare nuk […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Memushaj përgatitet për rikthimin në fushë: Besoj se do jemi të mbrojtur

Publikuar

-

Nga

Në Itali janë duke menduar për rifillimit e futbollit duke qenë se klubet kanë marrë lejen për të ristartuar stërvitjet më datë 4 maj, ndërsa fundi i majit apo fillimi i qershorit mund t’i gjejë në fushë. Sakaq, në pritje është Serie B, aty ku me Peskarën aktivizohet Ledian Memushaj. Vlonjati i mesfushës shprehet se […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Juventusi bën pazar te Barcelona, do yllin e ekipit

Publikuar

-

Nga

Juventusi interesohet për futbollistin e Barcelonës Serxhi Roberto. Disa media italiane raportojnë se bardhezinjtë kanë piketuar lojtarin katalanas si njërin kandidatëve të mundshëm që mund të operojnë shumë mirë në krahun e djathtë të mbrojtjes, aty ku “Zonja e Vjetër” synon të investojë për të ardhmen. Sipas “Marca”-s, lojtari dhe menaxheri i tij nuk janë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: