Connect with Us

Tronditet futbollit shqiptar, FIFA kërcënon FSHF-në me përjashtim

Sport

Tronditet futbollit shqiptar, FIFA kërcënon FSHF-në me përjashtim

Publikuar

-

Shkeljet e vazhdueshme të klubeve të cilat vonojnë apo nuk shlyejnë detyrimet ndaj ish-lojtarëve e trajnerëve, janë kthyer në problem jo vetëm për mbarëvajtjen e aktivitetit të tyre, por edhe të të gjithë futbollit shqiptar në tërësi. Kjo pasi FIFA ka paralajmëruar qartësisht FSHF-në që nëse nuk tregohet rigoroze të paktën sa për të ndjekur ekzekutimin e vendimeve që dalin kundër klubeve nga ndërkombëtarët, rrezikon të përjashtohet edhe vetë nga aktivitetet ndërkombëtare.

Kjo zbulohet qartësisht në dokumentet e dosjes së Luftëtarit, ku rreshtohen gjyqet e shumta të humbura nga skuadra gjirokastrite në vitet e fundit. Në secilin prej vendimeve të FIFA-s kundër klubit gjirokastrit që VIP Sport ka siguruar, vjen edhe kërcënimi i qartë ndaj FSHF-së që nëse nuk e respekton atë, si sa i përket heqjes së pikëve apo bllokimit të merkatos së futbollistëve, ajo do të përballet me sanksione të cilat shkojnë deri në rastin më ekstrem që është përjashtimi.

“SI një anëtar i FIFA-s, Federatës Shqiptare të Futbollit i kujtohet për detyrimin që ka të implementojë këtë vendim dhe të ofrojë prova për FIFA-n se ndalimi i transferimeve është implementuar në rang kombëtar. Nëse Federata Shqiptare e Futbollit nuk përmbush këtë vendim, Komisioni Disiplinor i FIFA-s do të vendosë për sanksionet më të përshtatshme për anëtarin. Kjo mund të çojë deri në përjashtim nga kompeticionet e FIFA-s”, është mesazhi i qartë që shkruhet në një nga vendimet e dhëna kundër gjirokastriteve. /vipsport.al/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: