Connect with Us

A e dini se cili është klubi i futbollit që i paguan më shumë futbollistët?

Sport

A e dini se cili është klubi i futbollit që i paguan më shumë futbollistët?

Publikuar

-

Kontrata e jetës është ajo që çdo sportist ëndërron të sigurojë gjatë karrierës. Synim të cilin e kanë realizuar sportistët e nivelit më të lart dhe që luajnë në klubet më të mira.

UEFA publikoi renditjen speciale të skuadrave që shpenzuan më tepër për pagat e futbollistëve, për vitin financiar 2018. Lista kryesohet nga Barcelona, klubi i parë që kalon kuotën e 500 milionë eurove për lojtarët.

Pas katalanasve, në vendin e dytë ndodhet Reali i Madridit, i ndjekur nga PSG i sheikëve. Manchester United është i pari nga anglezët, me Premier Ligën që mund të mburret se numëron 9 skuadra mes 20 klubeve që paguajnë më tepër.

Interesante edhe statistika, sipas të cilës 35 skuadra nga e gjithë Europa kanë kaluar kuotën e 100 milionë eurove të shpenzuara për paga, duke vendosur një rekord, ndërsa 30 ekipet kryesore në kontinent kanë përfitime më të mëdha se 682 klube të tjera së bashku, ku shqiptaret ndodhen mes skuadrave të 17 vendeve, të cilat gjenerojnë më pak se një milion euro të ardhura në sezon. /A2news.com

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

E çuditshme/ Koronavirusi “ndihmon” Borussian e Dortmundit! Ja motivi

Publikuar

-

Nga

Borussia Dortmund, ashtu si shumë skuadra të tjera në Gjermani, është kthyer të stërvitet në fushë. Sigurisht, rregulla strikte: maksimumi dy futbollistë, në distancë, nuk lejohet hyrja në dhomat e zhveshjes. Por, pauza ose ndalesa e detyruar dhe këto stërvitje të personalizuara mund t’i japin mundësi Marco Reus që të kthehet në fushë kur të […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Shefi i arbitrave i drejtohet Edi Ramës: Duhet të keni më respekt për sportistët

Publikuar

-

Nga

Shefi i sektorit të arbitrave në FSHF Sokol Jareci i bëri apel kryeministrit Edi Rama që të ndihmojë klubet e futbollit në Shqipëri, ku njësoj si në të gjithë vendet e tjera të botës, ndërprerja e aktiviteteve sportive prej koronavirusit ka rritur dëmin financiar te klubet. Deklaratës së kreut të qeverisë se klubet e futbollit […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Vangjeli: Çdo gjë do rregullohet, ja si e kaloj ditën

Publikuar

-

Nga

Kristi Vangjeli është një nga titullarët e padiskutueshëm të Tiranës këtë sezon. Në një prononcim të shkurtër për “Panorama Sport”, mbrojtësi i bardhebluve foli për situatën aktuale në shqipëri. Pranon se në këtë moment është shumë e vështirë për të folur për futboll, apo diçka tjetër veç Koronavirusit. “Situata duket tejet e vështirë dhe ne […]

LEXO TE PLOTE