Connect with Us

Rregulli më i ri/ Fëmijët ndalohen të godasin topin me kokë, ja pse

Sport

Rregulli më i ri/ Fëmijët ndalohen të godasin topin me kokë, ja pse

Publikuar

-

Fëmijëve nën 12 vjeç u ndalohet që ta godasin me kokë topin e futbollit, pasi mund të shkaktojë tronditje të trurit dhe nervave. Kjo shton shanset e prekjes nga sëmundjes mendore, që janë kthyer në një problem më vete.

Së paku 50 milion njerëz në botë preken nga kjo sëmundje dhe deri në vitin 2050 kjo shifër mund të shkojë deri në 130 milion. Në Skoci është bërë një studim dhe vërehet se shumë ish-futbollistë janë prekur nga kjo sëmundje, për shkak të goditjes së topit me kokë që në moshë të vogël.

Dementia ka pasoja për njerëzit që i prek, duke u shkaktuar humbje të memories, probleme në të menduar dhe përkeqësim i aftësive për të kryer punët e përditshme. /abcnews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Gafa me himin në Francë, faqja e madhe sportive publikon fytyrat e hutuara të shqiptarëve

Publikuar

-

Nga

Një moment shumë i veçantë u regjistrua para fillimit të ndeshjes Francë-Shqipëri, e zhvilluar në 7 shtator të vitit të kalaruar. I veçantë ishte edhe reagimi i futbollistëve shqiptarë, të cilët dukeshin të hutuar në atë moment. Këtë e ka rikujtuar faqja e madhe sportive “ESPN”, që thekson se u vendos himni i Andorrës dhe […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

“Bomba” nga Spanja/ “La Liga duhet të pezullohet përfundimisht”

Publikuar

-

Nga

Ish-ylli i Barcelonës, Hristo Stoichkov beson se do të ishte më e drejtë që të përfundonte La Liga tani, duke mos pasur rënie dhe promovimi i dy skuadrave nga divizioni i dytë mes pandemisë koronavirus. La Liga është shtyrë për një kohë të pacaktuar për shkak të Covid-19, i cili ka çuar në më shumë […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Llullaku: Është infektuar një futbollist, do ndodhë diçka e keqe

Publikuar

-

Nga

Bjellorusia vijon të kundërshtojë me kokëfortësi rekomandimet e FIFA për pezullimin e përkohshëm të kmpionatit.  Ndonëse regjistrohen mbi 560 të prekur me Covid-19, prej të cilëve tetë persona kanë humbur jetën, jeta në Bjellorusi vazhdon normalisht. Këtë konfirmon edhe sulmuesi shqiptar Azdren Llullaku. Në një intervistë, Llullaku shpreh frikën që ndjejnë në seancat stërvitore dhe në […]

LEXO TE PLOTE