Connect with Us

Mezi presim debutimin e tij në kombëtare, Zvicra i nxjerr problemin e papritur Florian Kamberit

Kombëtare

Mezi presim debutimin e tij në kombëtare, Zvicra i nxjerr problemin e papritur Florian Kamberit

Publikuar

-

Florian Kamberi ishte risia e Edi Rejas në grumbullimin e fundit, për ndeshjet ndaj Andorrës dhe Francës. Mirëpo, për fat të keq, sulmuesi nuk mundi të vihej nën urdhrat e italianit, për shkak të mungesës së dokumentacionit të nevojshëm, peng i një lejeje burokratike nga ana e federatës zvicerane.

Teksa kanë kaluar shumë javë nga nëntori kur edhe Shqipëria i kërkoi lejekalimin Zvicrës për lojtarin, kjo e fundit ende nuk është përgjigjur. Kamberi është një sulmues i skuadrës së Hibernianit në kampionatin skocez, i cili ka qenë pjesë e kombëtares zvicerane të moshave deri në nivelin U-21.

“LUFTA E FTOHTË”

Burime kofidenciale pranë ekipit Kombëtar të futbollit, kanë bërë me dije për “Panorama Sport” se federata helvete është duke shfrytëzuar në maksimum të gjithë kohën e lejuar për të mbajtur peng lejekalimin e sulmuesit. Zvicra dhe Shqipëria janë në situatën e një “lufte të ftohtë” mes palëve.

Zvicra kërkon që të përdorë çdo mjet bindës, në mënyrë që ta bëjë lojtarin të ndryshojë mendje, mirëpo, Kamberi e ka firmosur me vullnetin e tij dëshirën për të ndryshuar ekipet helvete të moshave dhe për të luajtur me Kombëtaren A të Shqipërisë.

Nga ana tjetër, FSHF-ja, duke ditur që Zvicra ka detyrimin të japë lejekalimin e lojtarit deri 1 muaj para kompeticionit të radhës, atëherë nuk nxiton që të prishë raportet në FIFA-n.

SULMUESI 

Vetë Florian Kamberi, në mediat skoceze ka komentuar përjetimin e tij në grumbullimin e parë me kuqezinjtë. “Isha shumë i gëzuar për ftesën e Shqipërisë. Isha atje, u stërvita dy ditë me Kombëtaren dhe më pas pata probleme në kavilje. U inatosa shumë kur dokumentet nga Zvicra nuk erdhën dhe s’më lejuan që të luaja.

Do të isha në fushë me Andorrën ose mund të debutoja ndaj Francës. Megjithatë, nuk është faji im dhe janë vetëm disa dokumente që ata i justifikuan të pamundura për t’i dërguar, për shkak se ishin të angazhuar me ndeshjet e kombëtares së tyre”, është shprehur fillimisht Kamberi për mediat skoceze. Më tej, sulmuesi i Hibernianit ka treguar edhe arsyen pse zgjodhi të pranojë ftesën e kuqezinjve. “Asistenti i trajnerit, Porrini, erdhi dhe më pa në një ndeshje ndaj Sëlltikut.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Duka: Dy zyrtarë të FSHF-së janë infektuar me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Si në shumë botën, Koronavirusi ka prekur në anën financiare edhe futbollin në Shqipëri, që tashmë është në vështirësi të mëdha. FSHF-ja ka dalë hapur ku ka kërkuar ndihmë nga qeveria shqiptare, për tu përfshirë edhe sektori i sportit në paketën e kompesimit, pasi rrezikohet falimentimi. Megjithatë qeveria, ende nuk e ka reaguar për këtë. […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Befason Jasir Asani: Ja me cilën kombëtare dua të luaj

Publikuar

-

Nga

Jasir Asani ka folur për “Fan Zone” ditën e sotme, ku ka folur për situatën në të cilën ndodhet e gjithë bota. Asani është shprehur se më shumë se të gjithë te Partizani, flet me Hoxhën. Gjithashtu ish-sulmuesi i Partizanit është shprehur se do ta pranonte Shqipërinë, nëse i vjen një ftesë. “Është një situatë […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Përkrah Ronaldos, Edi Ramën e vendosin në faqen e parë të gazetës së madhe sportive në Itali

Publikuar

-

Nga

Gjesti human i dërgimit të 30 mjekve dhe infermierëve shqiptar në Itali për të ndihmuar fqinjët italianë në këto ditë të vështira të pandemisë së Koronavirusit, duket se ka nxitur edhe mediat sportive për t’i bërë jehonë lajmit, teksa të shumta kanë qenë elozhet për shqiptarët dhe në veccanti për kryeministrin Rama. Ky i fundit […]

LEXO TE PLOTE