Connect with Us

E BUJSHME/ Firmosi si menaxher, Rudi Vata bëhet trajner i skuadrës së njohur Europiane

Kombëtare

E BUJSHME/ Firmosi si menaxher, Rudi Vata bëhet trajner i skuadrës së njohur Europiane

Publikuar

-

Kur firmosi në dhjetor për skuadrën e Muskron, Rudi Vata me siguri nuk e kishte menduar se që në ndeshjen e parë zyrtare të vitit 2020, do të ishte pikërisht ai trajneri i parë i skuadrës belge ku u punësua si këshilltar.

Në një rrethanë shumë të çuditshme, ish-kapiteni i përfaqësueses shqiptare e sheh veten sot si protagonist direkt në pankinë duke drejtuar ekipin në duelin ndaj skuadrës së Gent.

Vata ka qenë në fazën përgatitore me ekipin në Spanjë, por pas kthimit në Belgjikë të skuadrës, në radhët e saj ka rënë një epidemi gripale e cila ka shtrirë në regjim shtrati si trajnerin Bernd Holenbah, ashtu edhe ndihmësin e tij, Denis Shmid. Kështu, klubi i ka besuar Vatës stërvitjen në ditët e fundit dhe drejtimin nga pankina të ekipit në këtë ndeshje të rëndësishme.

“Nuk kam ardhur këtu për të qenë trajner. Nuk kam fjetur këtë javë, kam menduar vetëm se çfarë duhet të bëj me lojtarët, nuk ishte e thjeshtë”, pranoi Vata për mediat belge. “Por lojtarët janë të gjithë profesionistë, do të jetë në dorën e tyre të bëjnë punë në fushë.

Në Gent, ne do të jemi një ekip serioz dhe i organizuar. Kemi punuar mirë gjatë kësaj jave të komplikuar. Duhet të jemi të fortë. Ekipi më ka surprizuar pozitivisht. Jam mësuar duke u ndeshur me situata të vështira. Por unë problemeve i kushtoj vetëm 5% të kohës, pasi 95% ia kushtoj gjetjes së zgjidhjeve”, tha Vata.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Berisha: Hysaj më i vështiri, si na ndryshoi jetën Koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Profili në “Instagram” apo çdo rrjet social është shpesh treguesi kryesor për shumëçka nga jeta e secilit prej nesh. Po të futesh te llogaria e Etrit Berishës në “Instagram”, ka një oktapod. E pikërisht, si një i tillë mbase në fushë shqiptari është jo me dy, por shumë tentakula që i kanë mjaftuar për ta […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Barcelona nuk e lejoi Labinot Kabashin të luante për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Labinot Kabashi ishte ftuar te Kombëtarja e Kosovës si 16 vjeçar. Ai është pjesë e Barcelonës dhe llogaritet si njëri nga yjet e ardhshëm të klubit katalunas. Albert Bunjaki e kishte ftuar Kabashin, kur ky ishte vetëm 16 vjeçar. Labi kishte shkëlqyer në stërvitjet te Kosova dhe ish-trajneri i Dardanëve dëshironte ta inkuadronte të paktën […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kombëtaren shqiptare e refuzoi, Besnik Hasi: Mund të drejtoj Kosovën

Publikuar

-

Nga

Ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Besnik Hasi nuk e ka përjashtuar mundësinë që në një ta ardhme ta marrë drejtimin e përfaqësueses së Kosovës. Në një intervistë dhënë emisionit sportiv të KTV “Sporti Total”, ish-trajneri i Anderlehti, Olimpiakosit, Legias, etj, ka vlerësuar lartë ngritjen e Kosovës dhe beson se ka një të ardhme të ndritur. “Me Kosovën […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: