Connect with Us

Krahasimi me sezonin e shkuar të Superiores, po vijnë më shumë tifozë në stadiume

Sport

Krahasimi me sezonin e shkuar të Superiores, po vijnë më shumë tifozë në stadiume

Publikuar

-

Kampionati shqiptar i futbollit ende nuk arrin të sjellë të ardhura të larta. Viti 2018 ka gjeneruar vetëm 7 milionë euro nga Superiorja, që është një shifër e ulët krahasuar me vendet e tjera të rajonit. Pas elitës shqiptare renditet vetëm Mali i Zi dhe Kosova.

Megjithatë i vetmi aspekt pozitiv në të gjithë këtë është trendi rritës i të ardhurave nga shitja e futbollistëve drejt kampionateve të huaja, edhe pse shuma që gjenerohet prej tyre mbulon vetëm 8% të totalit.

Gjithashtu trend rritës ka edhe pjesëmarrja e tifozëve në stadiume, që në krahasim me sezonin e mëparshëm ka pësuar një rritje me 15 %. Ndërkohë, sipas asaj që raporton televizioni “Klan”, të ardhurat kryesore gjenerohen prej bonuseve të UEFA-s, ndërsa pjesa tjetër prej sponsorizimeve dhe të drejtës tregtare./Sport Ekspres/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Gjykata jep sot vendimin për Klodian Duron

Publikuar

-

Nga

Bëri mjaft bujë ditën e djeshme lajmi për arrestimin e ish-futbollistit Klodian Duro. Ish-mesfushori i kombëtares ishte arrestuar për shkak të përndjekjes ndaj ish-gruas. Pas divorcit, ish-bashkëshortja e Duros kishte një urdhër mbrojtje, urdhër i cili u thye nga Duro para pak ditëve dhe në këtë formë u arrestua. Ndërkohë, ditën e sotme gjykata ka […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

Kaos te Barcelona, e pëson keq dhe Rei Manaj

Publikuar

-

Nga

Pas një sërë diskutimesh, duket se Barcelona ia ka dalë të bindë Mesin me shokë për reduktimin e pagesave në këtë kohë kriz për shkak të Koronavirusit, ndërsa pjesën e mbetur do e marrin kur situata të qetësohet. Ndërkohë  nga Spanja raportohet se diçka e tillë do ndodhë për gjithë klubin, duke përfshirë edhe ekipin […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Lazio do me çdo kusht Kumbullën, fut mik Thomas Strakoshën

Publikuar

-

Nga

Të marrësh Marash Kumbullën në merkaton e radhës që do të hapet për tregun europian, nuk është e lehtë, aspak. Emri i këtij futbollisti po qarkullon kudo në kampionatet dhe ekipet më të mira, veçse në “Ligue 1”. Nga Dortmundi te Inter dhe Manchester United me Manchester City, duke lënë jashtë listës dhe pa përmendur […]

LEXO TE PLOTE