Connect with Us

Katër javët e ardhshme të Superligës e gjejnë Tiranën në vendin e parë?

Sport

Katër javët e ardhshme të Superligës e gjejnë Tiranën në vendin e parë?

Publikuar

-

Tirana ka kalendar luksi në katër javët e Superiores dhe dy ndeshjet e Kupës së Shqipërisë. Nga gjashtë takime që ajo luan prej datës 22 deri në datën 12 shkurt, katër prej tyre i luan brenda dhe dy prej tyre jashtë. Kështu, Tirana e nis në “Selman Stërmasi” me Bylisin dhe vazhdon pas katër ditësh me Luftëtarin, po në kryeqytet.

Më pas Superiorja ndalet, sepse skuadrat do të luajnë në Kupën e Shqipërisë, ku Tiranën e pret Kastrioti në Fushë-Krujë. Menjëherë pas ndeshjes që luhet në datën 29 janar, Tirana rikthehet në shtëpi dhe luan kundër Teutës në kampionat. Një javë më pas, pikërisht më 7 shkurt, bardheblutë udhëtojnë në Shkodër për takimin e parë jashtë fushe pas ndeshjes në Superiore, ndërsa më 12 shkurt mbyll turin e forcës me një ndeshje në shtëpi kundër Kastriotit.

Objektivat – Është e qartë se Tirana ka objektiva të mëdha. Do të fitojë Kupën e Shqipërisë dhe të dalë kampione. Me shumë mundësi, kalimi i turit të Kupës ndaj Kastriotit do të jetë formalitet. Ndërkohë që në tri takimet e para të Superiores me Bylisin, Luftëtarin dhe Tiranën kërkohen pikë të plota. Bardheblutë këtë kampionat me Bylisin janë mundur 1-3 dhe në atë takim u shkarkua Ardian Mema.

Me ballshiotët mbyllet faza e dytë. Tirana ka marrë pikë të plota me Luftëtarin dhe ka barazuar me Teutën në dy ndeshjet e këtij kampionati. Shkurt, skuadra bardheblu kërkon 9 pikë në tri ndeshjet e para në Superiore dhe kualifikimin në turin tjetër të Kupës.

Tabuja – Që të marrë pikë, Tirana duhet të thyejë një tabu të madhe. Të fitojë katër ndeshje rresht. Këtë fakt, skuadra e Egbosë nuk e përsërit prej periudhës dhjetorshkurt 2015-2016, kur bardheblutë mundnin në transfertë Kukësin, Tërbunin dhe Laçin dhe fitonin në shtëpi me Bylisin.

Skuadra, që të fitojë gjashtë ndeshje rresht, duhet të kthehet në 2014-ën, por kjo pak rëndësi ka. Tirana duhet të përsërisë veten në fazën e parë dhe është në rregull. Tri fitore rresht brenda në shtëpi do ta ngjisnin pa dyshim në krye të renditjes së Kategorisë Superiore, duke e kthyer në pretendenten kryesore për të fituar titullin. Tani kalendarin Tirana e ka në favor, duhet të jenë futbollistët ata që të bëjnë diferencën në fushën e lojës./Panorama Sport

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: