Connect with Us

Do debutojë ndaj Skënderbeut, Sormani bën veprimin e çuditshëm me lojtarët e tij

Sport

Do debutojë ndaj Skënderbeut, Sormani bën veprimin e çuditshëm me lojtarët e tij

Publikuar

-

Partizani e ka lënë pas minifazën përgatitore në Turqi, ku u stërvitën në kushte optimale dhe gjatë paradites së djeshme skuadra ka zbritur në kompleksin “Internacional” në Pezë për të përmbyllur planet për transfertën e Korçës. Nesër Partizani është mysafir i Skënderbeut, ku do të vijë edhe debutimi i trajnerit Adolfo Sormani në ndeshje zyrtare për këtë sezon. 54-vjeçari ka mbetur i kënaqur nga angazhimi i lojtarëve në Turqi, ndonëse e pranon se për aq sa kanë punuar bashkë, lojtarët nuk mund të përthithin menjëherë filozofinë e tij që ka për futbollin.

Gjithsesi, Sormani po mundohet të marrë më të mirën nga grupi në këtë moment dhe seanca e djeshme ka qenë kryesisht e karakterit tekniko-taktik. Shënimi i golit mbetet një rebus për t’u zgjidhur në kampin e kuq, aq më shumë që kritikat mbi sulmin kanë qenë të shumta, për atë që ka dhënë në pjesën e parë të sezonit. Nga ajo që u pa dje, trajneri Sormani ka insistuar kryesisht në goditjet standarde, nga këndi apo pozicione të ndryshme në fushë, nga të cilat pritet të vijë edhe goli ndaj Skënderbeut.

Dy miqësoret e zhvilluara në Turqi e nxorën në pah deficitin që ka skuadra në 20-30 metrat e fundit në fazën ofensive. Në këto kushte mundësia më e mirë për të shfrytëzuar është efikasitetin në ekzekutimin e goditjeve standarde. Përveç planit të punës që ka pasur me grupin, stafi teknik vendosi të punojë më gjatë me sulmuesit.

Në kohën që pjesa dërrmuese e lojtarëve iu drejtua dhomave të zhveshjes, trajneri Sormani ka mbajtur në fushë sulmuesit, duke i “ngujuar” ata para portës. Për të zhbllokuar repartin sulmues, si dhe për kalibruar shënjestrën para Skënderbeut, trajneri Sormani ka punuar më gjatë me lojtarët sulmues që ka në ekip, Çinari, Bardhi, Braun, Solomon dhe Ekuban.

Në kohën që shokët e skuadrës ndodheshin në dhomën e zhveshjes, mbi sulmuesit vijonte ngarkesa stërvitore, ku trajneri i instruktoi ata para portës me kombinime, aksione dhe me gjuajtje në portë. Në janar pritej që Partizani të forconte sulmin, por ka ndodhur vetëm largimi i Jasir Asanit, që e dobëson edhe më shumë fazën ofensive./Panorama Sport

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: