Connect with Us

Shfryn Shpëtim Gjika: Nuk ka shpresë për Flamurtarin, tmerrohem kur shoh logon, i kanë vënë një zhabë që ta shpif

Sport

Shfryn Shpëtim Gjika: Nuk ka shpresë për Flamurtarin, tmerrohem kur shoh logon, i kanë vënë një zhabë që ta shpif

Publikuar

-

Shpëtim Gjika e cilëson të pashpresë situatën aktuale të Flamurtarit. Ish-kryetari i bashkisë së Vlorës, i cili për disa vite ka pasur edhe detyrën e presidentit të klubit vlonjat, ka analizuar gjendjen aktuale të ekipit dhe nuk sheh zgjidhje për momentin si nga administratori Idrizi, ashtu edhe nga Bashkia. Në “Supersport” ai dha mendimet e tij për këtë situatë duke shpjeguar pak edhe si kishte ndryshuar situata.

“Duke qenë se ajo është shoqëri aksionere, që i është dhënë një kompanie private apo personi në administrim, është përgjegjësi e bashkisë se është aset i qytetarëve. Bashkia ka përgjegjësi për sportin, duhet të paktën të kishte siguruar që minimumi të zbatohej kontrata. Një herë në tre muaj kompania jep llogari para këshillit bashkiak për administrimin, gjë që nuk ka ndodhur. Bashkia ka përgjegjësinë dhe ai si administrator ka përgjegjësinë e tij. Duket si lojë kungulleshkash, se njëri thotë dua para e tjetri thotë nuk jap.

Në vitin 2014 direktivat nga UEFA e FIFA ishin që klubet të ktheheshin në shoqëri aksionere. Duke u nisu edhe nga presioni i qytetarëve u votua për ta kthyer në shoqëri aksionere. Klubi ka funksionuar mirë, të paktën jo si sot. Me vendimin e 2014 nuk i është dhënë Sinan Idrizit, i është dhënë kompanisë Atlas dhe TRK, zoti Idrizi ka qënë përfaqësues i tyre. Nuk janë kompanitë e tij personale që e kanë vënë president. Kontrata ishte dyvjeçare, por në 2016 nuk kam qenë më në Bashki dhe atëherë është kaluar drejtpërdrejt si administrator i Flamurtarit zoti Idrizi.

Rënia nga kategoria nuk është vetëm rezultat teknik, se ashtu ranë Vllaznia e Tirana. Duke mos paguar lojtarët është kapitullim, për më tepër i një emri si Flamurtari që ka bërë histori. Të gjitha bashkitë në vend paguajnë për futbollin, edhe e Vlorës, por ajo paguan për Orikumin. Me biseda me ish-lojtarë të shquar jetojnë me atë shpresën se mbase vijnë ata lojtarët e Milanit.

Asnjë borxh nuk ka ekipi i Flamurtarit nga koha kur kam qenë un, zero, asnjë justifikim nuk është heqja e pikëve nga borxhet e Gjikës. Të gjitha janë nga koha e Idrizit. Kontratat e vetme të mbartura janë të Gjokës dhe dy lojatareve.

Është e vërtetë që borxhet aktuale maten me miliona. Për mua situata është e pashpresë. Unë jam i degustuar që kur shosh logon se është e tmerrshme. Kanë vënë një zhabë aty të tmerrshme. Janë gjëra që tregojë që ke kokëfortësi, nuk njeh institucione, histori. Mu si zhabë më duket, ta shpif”, tha Gjika.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: