Connect with Us

Klubi shqiptar në mëshirë të fatit, shikoni çfarë bën Lorik Cana

Kombëtare

Klubi shqiptar në mëshirë të fatit, shikoni çfarë bën Lorik Cana

Publikuar

-

Ish-kapiteni i kombëtares së Shqipërisë Lorik Cana ka ndihmuar financiarisht klubin e Vëllaznimit, i cili drejtohej deri në vitin e kaluar nga i ati.

Menaxheri i përgjithshëm i klubit të qytetit të Gjakovës Besnik Gojani bëri me dije për “Insport” se ish-futbollisti i Shqipërisë ka dhënë një sasi të madha parash për të ndihmuar klubin e Vëllaznimit për t’u rimëkëmbur nga kriza financiare. Gojani shprehet se deri tani janë grumbulluar 19 mijë €, ndërsa disa futbollistë kanë vendosur të luajnë për Vëllaznimin pa pagesë. Nga ana tjetër, është vendosur që të bëhet kalimi i Vëllaznimit nga OJQ në shoqëri aksionare.

“Me largimin e Agim Canës nga klubi, janë larguar edhe instrumentet financiare. Vëllaznimi nuk ka kryesi, janë vetëm tre zyrtarë. Është stafi administrativ me kontrata të vlefshme në Federatën e Futbollit të Kosovës. Gjatë pesë muajve të fundit kemi qenë në kontakt të vazhdueshëm me FFK-në, kemi shkëmbyer letra. Po ashtu, në këta muaj ne si klub zhvilluam një fushatë për ta ndihmuar financiarisht klubin.
Nga ajo fushatë kemi arritur të grumbullojmë 7 mijë €, gjithçka është e shkruar në letër. Në këtë periudhë na ka ndihmuar edhe Lorik Cana me një shumë të madhe parash. Brenda këtyre muajve kemi arritur të grumbullojmë deri në 19 mijë euro, ndërsa FFK-ja na ka ndihmuar me 5 mijë euro. Futbollistët kanë bashkëpunuar me ne dhe pas bisedimeve me ta janë pajtuar që të luajnë pa u paguar.

Për të dalë nga kjo krizë, zgjidhja më e mirë është ndërrimi i statusit nga OJQ në shoqëri aksionare. Gjendja është e mjerueshme, përveç problemeve financiare, janë krijuar edhe disa grupe me interesa për ta shkatërruar klubin me themel”, deklaron zyrtari i Vëllaznimit Besnik Gojani.

Pasi dështuan të ngjiteshin në Superligën e Kosovës në qershor të vitit të kaluar duke u mposhtur 4-2 nga Trepça ’89, FFK-ja përjashtoi presidentin e Vëllaznimit Agim Canën, i cili akuzoi drejtuesit e FFK-së për fiksim të takimit me Trepçën. Ai u largua nga drejtimi i klubit duke e lënë në mëshirën e fatit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Bashkëpunëtori i Rejas: Nuk habitem nga bujaria e shqiptarëve, dinë të të vlerësojnë

Publikuar

-

Nga

Trajneri atletik i kombëtares së Shqipërisë Luixhi Febrari thotë se nuk ndihet i befasuar nga dërgimi i 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë nga qeveria jonë drejt Italisë. Në një intervistë për “Brescia Oggi”, bashkëpunëtori i trajnerit të Shqipërisë Edi Reja thekson se “italianët në Shqipëri ndihen të privilegjuar” dhe se ky gjest nga ana e […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Deklaratë e fortë nga Italia/ “Rrahmani është fantastik, por lideri i Veronës është Kumbulla”

Publikuar

-

Verona padyshim ka qenë surpriza e këtij sezoni në Serie A dhe një meritë e madhe këtu i takon dyshes shqiptare, Rrahmani dhe Kumbulla, të cilët kanë garantuar siguri absolute në prapavijë. Të mbrojtësat kanë përfunduar në qendër të vëmendjes së klubeve të tjera, teksa Rrahmani hodhi firmën e tij për Napolin në merkaton e […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Presidenti i klubit e la në mes të katër rrugëve/ Mbrojtësi i Kombëtares nuk trishtohet: Zoti ka një plan për të gjithë

Publikuar

-

Koronavirusi ka shkatuar një krizë të madhe ekonomike dhe klubi i Sionit ishte ndër të parët që reagoi. Zviceranët i kërkuan lojtarëve të pranonin uljen e rrogave (12350 franga zvicerane, shifër kjo e vlefshme me atë që jepet nga sigurimet shoqërore kur je i papunë), opsion që u kundërshtua nga një pjesë prej tyre. Drejtuesit […]

LEXO TE PLOTE