Connect with Us

Rregullorja e FIFA-s, ja pse golat e Tiranës duheshin anuluar

Sport

Rregullorja e FIFA-s, ja pse golat e Tiranës duheshin anuluar

Publikuar

-

A duheshin anuluar apo jo golat e Tiranës pas prekjeve të topit me dorë nga Elton Kale e Majkëll Ngo në ndeshjen e sotme kundër Bylisit? Kjo është pyetja që ka bërë shumëkush kur ka parë vendimet e gjyqtarit Enea Jorgji që ka bërë shenjë nga qendra në të dy rastet.

Me sa duket, ndërkombëtari nuk ka kuptuar mirë rregulloret e reja të FIFA-s, pasi ato flasin qartësisht se goli nuk duhet llogaritur i tillë kur prekjen e topit me dorë e bën një lojtar i skuadrës sulmuese.

“Është një shkelje kur një lojtar:
• me dashje prek topin me dorë/krah, përfshirë edhe lëvizjen e dorës/krahut drejt topit
• fiton zotërim / kontroll të topit pasi ai ka prekur dorën / krahun e tij

dhe më pas:
• shënon në portën kundërshtare
• krijon një mundësi shënimi goli
• shënon në portën kundërshtare drejtpërdrejt nga dora / krahu edhe nëse në mënyrë aksidentale, përfshirë edhe nga prekja e portierit”, shkruhet në rregulloren që Jorgji anashkaloi dy herë në ndeshjen e sotme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: