Connect with Us

Në gjurmët e Odise Roshit, talenti i Flamurtarit transferohet në Serinë B

Sport

Në gjurmët e Odise Roshit, talenti i Flamurtarit transferohet në Serinë B

Publikuar

-

Para një dekade Flamurtari “peshkonte” në Fier një emër si Odise Roshi, i cili tek Apolonia nuk gjente hapësirë, por impresionoi drejtuesit e Flamurtarit në një miqësore. Më pas dihet si shkoi karriera e Roshit, i cili prej vitesh është një lojtar kyç edhe në kombëtare. Ndoshta në të ardhmen një histori të ngjashme do të ketë edhe Orjel Murati, një sulmues i talentuar i cili vetëm para pak ditësh ka mbushur 18 vjeç.

Murati shkoi në verën e vitit 2017 në Vlorë, duke u bashkuar me ekipin U17 të Flamurtarit, ku në dy sezone shënoi 17 gola, duke shkëlqyer dhe duke tërhequr vëmendjen e jo pak zbuluesve të talenteve që shohin një minierë ari në Shqipëri, aty ku klubet nuk dinë t’i vlerësojnë dhe ruajnë talentet.

Prokuratori italian Daniele Mura, i cili prej pak vitesh po operon në Shqipëri me agjencinë e tij “DM football management” dhe ka çuar tek Empoli një talent si Kleis Bozhanaj, ka nxituar të bindë familjen e Muratit, duke i garantuar rritjen e duhur në Itali, tek Livorno.

Murati, lojtar me talent të madh, ka impresionuar drejtuesit e Livornos, që tentuan ta regjistrojnë që në verën e vitit të shkuar, por për shkak të moshës së Muratit nuk mundën. Tani që Orjeli ka mbushur 18 vjeç ka ardhur edhe firma, me Muratin që bashkohet me klubin toskan, duke u bërë pjesë e ekipit Primavera, por me mundësinë për t’u stërvitur dhe aktivizuar edhe me ekipin e parë.

Drejtori i Përgjithshëm Elio Signorelli ka pëlqyer forcën, shpejtësinë dhe nuhatjen për gol të sulmuesit të ri fierak, ndaj ka nxituar, duke fituar garën me disa klube të tjera në Itali. Murati shihet si një investim serioz dhe tek Livorno e krahasojnë me lojtarë që tashmë kanë debutuar edhe në Serinë A, si talenti i Torinos Vincenzo Millico. Një hap gjigant për Muratin, tashmë i takon atij të tregojë se ka të ardhme të madhe. /abcnews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: