Connect with Us

Studimi i frikshëm/ Kur humbja e ekipit të zemrës shkakton sulm në zemër

Sport

Studimi i frikshëm/ Kur humbja e ekipit të zemrës shkakton sulm në zemër

Publikuar

-

Një studim i frikshëm është publikuar së fundi nga Oksfordi sa i përket tifozëve të lojës më të bukur, futbollit. Sipas tij, sportdashësit e kësaj loje janë më të ekspozuar ndaj problemeve në zemër, për shkak të adrenalinës së madhe. Për bazë është marrë ndeshja mes Brazilit dhe Gjermanisë dhe saktësisht tifozët brazilianë, në atë humbje turpëruese me rezultatin 1-7.

Atje është marrë pështyma e tyre para, midis dhe pas ndeshjes së zhvilluar. Përfundimi ka vërejtur se kishte nivel të lartë të kortizolit të hormoneve, që bën të ketë një rritje të presionit të lartë të gjakut dhe dëmtimin e zemrës që dërgon deri në infarkt. Këtu flitet për tifozët që janë më të apasionuar pas ekipit, ndërsa thuhet se sportdashësit e tjerë të thjeshtë kalojnë një stres të zakonshëm dhe jo shumë ekstrem.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

“Gol line technology”, ja stadiumi i vetëm shqiptar ku është instaluar

Publikuar

-

Nga

Futbolli i ditëve të sotme ka përqafuar gjithnjë e më shumë teknologjinë, por sërish polemikat nuk janë shmangur. Penallti, kontakte, prekje apo jo prekje të sferës, apo edhe goli po apo jo i shënuar diskutohen shumë. Mirëpo, për të paktën një gjë, në ditët e sotme siguria është më shumë sesa maksimale nëse sfera e […]

LEXO TE PLOTE

Sport

E bujshme/ Legjenda e Rejnxhërs nuk i kursen lëvdatat për yllin shqiptar

Publikuar

-

Nga

Florian Kamberi i ka bërë të gjithë për vete në klubin e Rejnxhërs, në të cilin u transferua vetëm në merkaton e janarit nga Hibernian. Megjithatë, koha e shkurtër në dispozicion dhe ndeshjet e pakta, nuk kanë qenë një pengesë për sulmuesin shqiptar i cili ka treguar aftësitë e tij duke marrë komplimente nga trajneri […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Koronavirusi ndryshon axhendën e kombëtares, ja ç’do ndodhë me kuqezinjtë

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi është kthyer në një problem të madh për Italinë, vend në të cilin infeksioni ka shkaktuar edhe viktima. Nga kjo situatë e vështirë nuk mund të shpëtonte edhe futbolli, teksa në javën e kaluar disa ndeshje u anuluan, ndërsa në këtë javë disa prej sfidave do luhen pa pjesëmarrjen e tifozëve. Ndërkohë, në muajin […]

LEXO TE PLOTE