Connect with Us

E bujshme/ Tirana pranë akordit me kapitenin e Skënderbeut, ja prapaskenat

Sport

E bujshme/ Tirana pranë akordit me kapitenin e Skënderbeut, ja prapaskenat

Publikuar

-

Bruno Dita është një dëshirë e Tiranës, nëse lojtari del futbollist i lirë. Burime zyrtare pranë klubit bardheblu bënë dje me dije se lojtari pëlqehet shumë nga stafi dhe nëse ai del i lirë, mund të ndodhë që presidenca do t’i bëjë ofertë. Sipas asaj që ka mësuar “Panorama Sport”, futbollisti shihet si një investim i madh, i cili mund të mbyllë disa boshllëqe në skuadër, duke ditur që Dita luan në disa pozicione.

Presidenti Refik Halili do t’i bëjë një ofertë Ardian Takajt për lojtarin që ta marrë te Tirana. Akoma nuk ka asgjë konkrete. Kujtojmë se Bruno Dita ka paditur zyrtarisht klubin e Skënderbeut në Dhomën e Zgjidhjes së Konflikteve. Tashmë lajmi konfirmohet për gazetën nga FSHF-ja, ndërsa vlen të theksohet se është vendosur edhe data kur palët do të ballafaqohen dhe DHZK do të marrë një vendim.

Lojtari dhe klubi i Skënderbeut janë njoftuar se më 28 janar do të zhvillohet gjyqi në ambientet e FSHF-së. Dita ka mbajtur në muajt e fundit edhe shiritin e kapitenit të Skënderbeut, ndërsa, me sa duket, nuk ka gjetur një zgjidhje nga klubi për të ardhmen.

Pasi ka kërkuar të shpallet lojtar i lirë, mësohet se ai ka hasur në rezistencën e drejtuesve, të cilët kanë qenë të bindur për të mos i dhënë letrat. Në këto kushte, Dita ka kërkuar pagat e prapambetura nga klubi korçar.

Por, duke e parë situatën, futbollisti ka depozituar në FSHF ankesën, duke bërë edhe pagesën prej 1 milion lekësh të vjetër për të hapur çështjen në DHZK. Rregullorja e thotë qartë: “Në rastet kur një klub nuk i paguan një lojtari të paktën dy muaj pagesë në afatin e caktuar, lojtari konsiderohet të ketë një shkak të ligjshëm për të ndërprerë kontratën, me kusht që të ketë njoftuar me shkrim klubin debitor dhe të ketë dhënë një afat prej të paktën 15 ditësh që klubi të përmbushë detyrimet financiare”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

De Biazi i kthehet Panuçit: Ia lashë në vendin e tretë dhe e çoi në të katërtin, vij te Shqipëria po iku Reja

Publikuar

-

Nga

Xhani De Biazi bëri historinë me Kombëtaren shqiptare, ku bëri një arritje shumë të madhe, siç ishte edhe kualifikimi në Europianin e Francës. Trajneri italian në një prononcim të dhënë së fundmi është shprehur se kur Panuçi mori drejtimin e Shqipërisë, ai i dha disa këshilla, por thotë se  vazhdoi me kokën e tij. Gjithashtu […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Shpërthen Romela Begaj: Fatkeqësi që linda në një vend si ky, jam e pastër

Publikuar

-

Nga

Peshëngritësja e njohur shqiptare Romela Begaj, është përballur me probleme të mëdha në karrierën e saj, teksa rezultoi pozitive në testin e dopingut për herë të dytë. Në një prononcim të dhënë së fundmi, Begaj u shpreh se asgjë nuk ishte e vërtetë, duke u shprehur se gjithçka ndodhi për shkak se jemi shtet i […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Nuk e vendosi te formacioni i yjeve, tifozët e Marsejës sulmojnë “L’Equipe”: Ku është Lorik Cana?

Publikuar

-

Nga

Virusi Covid-19 mes mijra jetësh të marra nuk kurseu as presidentin e skuadrës së Marsejës  Pape Diuf. Ai u nda nga jeta pas një lufte me virusin famëkeq duke shokuar gjithë botën e sportit. Në nder të kujtimit të tij gazeta prestigjoze L’Equipe zgjodhi formacionin më të mirë të francezëve në gjithë historinë e drejtimit […]

LEXO TE PLOTE