Connect with Us

Goli me roveshatë bën bujë edhe në Brazil, futbollisti i Vllaznisë po mendonte të linte futbollin

Sport

Goli me roveshatë bën bujë edhe në Brazil, futbollisti i Vllaznisë po mendonte të linte futbollin

Publikuar

-

Goli spektakolat i shënuar nga braziliani Hygor nuk ka bërë bujë vetëm në kampionatin tonë, por edhe jashtë tij, më saktësisht në vendlindjen e mesfushorit 31-vjeçar. Ajo roveshatë dhe domethënia e veçantë që kishet për shkak të historisë personale të Hygor në muajt e fundit, ka bërë bujë edhe në Brazil duke gjetur hapësirën edhe te “Lance”, një nga mediat me të mëdha sportive në vend.

Ajo i ka kushtuar një artikull kësaj historie të veçantë të lojtarit, se si ai kishte shënuar golin e katërt të kampionatit pasi kishte hyrë në fushë për herë të parë pas vdekjes të së ëmës. “Lance” tregon se fillimisht lojtari kishte zgjedhur të mos kthehej të ndihmonte mamanë e tij, Lise Gimaraesh që ishte e sëmurë me kancer. Por pas tre muajsh në Shqipëri, ai kishte marrë lajmin se situata shëndetësore e saj ishte përkeqësuar ndaj kishte udhëtuar drejt Rio De Zhaneiros. Sipas gazetës, pas vdekjes të së ëmës më 12 dhjetor, ai kishte menduar të largohej nga futbolli i luajtur.

“Bota ime u shemb. Por klubi më dha shumë mbështetje, edhe tifozët ndaj u ktheva të shtunën e kaluar”, tregoi Hygor për gazetën braziliane. “Hyra në lojë kur mbeteshin 30 minuta dhe arrita të shënoja këtë gol si homazh për mamanë time dhe ishte në mënyrën më të mirë të mundshme, me një gol të bukur. Desha t’i bëja një homazh asaj dhe ia dola”, tha i lumtur Hygor për median e njohur braziliane.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Rama flet për “Tuttosport”: Ja pse bëj tifo për Juven/ Ronaldo dhe Buffon nuk e harrojnë kurrë se nga kanë ardhur

Publikuar

-

Edi Rama i “pushtoi” italianët në dy minuta e njëzet sekonda. Me një gjest shumë fisnik, natyrisht. Kryeministri shqiptar ka dërguar 30 mjekë në ndihmë të fqinjit tonë të përtej Adriatikut, “tridhjetë anëtarë të ushtrisë sonë të vogël me rroba të bardha”, siç vetë Rama i thërret. “Ne nuk jemi të pasur, por as nuk […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Nga Balaj te Çikalleshi, Tirana publikon “perlat” e vitit 2012 (video)

Publikuar

-

Tirana këtë verë ka ditëlindjen e 100-të dhe festimet kanë nisur që tani në këto ditë, që po i përjetojmë në karantinë. Mediet sociale janë opsioni më i mirë për të komunikuar me publikun në këtë periudhë dhe Tirana ka vendosur të kthehet pas në kohë, duke publikuar disa nga golat më të bukur mes […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Dy sulmuesit e kampionatit tonë e kalojnë karantinën në mal, bashkë me Elvana Gjatën (video)

Publikuar

-

Futbollistët që jetojnë në periferi kanë më shumë mundësi që të stërviten gjatë kësaj periudhe, ku edhe lëvizja e njerëzve është shumë e kufizuar. Masat e marra për parandalimin e përhapjes së COVID-19 janë të ashpra, kryesisht në qytete. Gjithsesi futbollistët kanë gjetur mënyra dhe vende ku të ushtrohen. Redon Xhixha, sulmuesi i Laçit dhe […]

LEXO TE PLOTE