Connect with Us

Takimi me Dukën dhe gafat e arbitrave, Sokol Jareci i zbulon të gjitha

Sport

Takimi me Dukën dhe gafat e arbitrave, Sokol Jareci i zbulon të gjitha

Publikuar

-

Gabimet trashanike të gjyqtarëve që kanë ndikuar edhe në rezultatet e disa sfidave të Superiores, në disa takime ka sjellë edhe reagimin nga ana e disenjatorit, Sokol Jareci, një ish-arbitër i spikatur disa vite më parë.

Në një prononcim për “Rtshsport”, dizenjatori Sokol Jareci ka pohuar: “Ne vijmë nga disa seminare për kategorinë e gjyqtarëve. Janë marrë në shqyrtim e gjithë problematika e fazë së parë. Në dy javët e para përsëriten të njëjtat gabime. Duhet të reagojmë dhe ta kalojmë shpejt. Padiskutim që ne e prisnim një reagim. Përsëri pati gabime dhe shpresojmë shumë që në javët në vijim, të mos ketë gabime me dashje. Janë pjesë e punës, pjesë e lojës, por të shmangen gabimet, që mund të kenë peshë në rezultat. Në dy javët e para të këtij viti, diskutohet më shumë për arbitrat e sa për futboll, – tha Jareci.

Duka

Ndërkohë, presidenti Duka ka enë këto ditë pranë gjyqtarëve, një gjë që e konfirmon edhe disenjatori Jareci. “Po, z. Duka ditën e fundit kur u ndanë edhe çmimet, doli dhe kërkoi që të sillen sa më profesionistë. Unë kam edhe një këshillë, që: mos të bëhen protagonist të bëjnë kthesën, në mënyrë që të mos vendosin fatet e ndeshjeve dhe sezonit. Arbitrat asnjëherë nuk vendosin ndeshjet, janë gabime njerëzore. Nuk e vendos ndeshjen një arbitër. Janë lojtarët që dalin disa herë para portës dhe gabojnë. Normal që kur një klub fiton dhe një humb, humbësi akuzon. Por, arbitrat kur nuk janë palë”.

Dënimet

“Nuk e di, sepse janë kaq të fokusuara te pezullimi me emër, nuk e di kush e kërkon me kaq interes. Por, ai arbitër që gabon e kuptim një gjë të tillë. Ne kemi edhe një rregullore, që është edhe pjesë e Konventës në Uefa, që mos të publikohet dënimi i gjyqtarëve. Arbitrat pezullohen. Kanë qenë janë dhe do të pezullohen kur gabojnë, bazuar edhe në rregullore”, – tha disenjatori Jareci në fund të fjalës së tij.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Gregu tifoz me Tiranën? Olsi Rama befason me përgjigjen për nipin e tij

Publikuar

-

Nga

Olsi Rama nuk ka folur në konferencën e sotme vetëm për Esat Malën. Drejtori i Përgjithshëm i Partizanit u ndal te derbi me Tiranën, gjykimi dhe te nipi i tij, Greg Rama, i cili pas ndeshjes Kukësi-Tirana u shfaq krah Michael Ngo në një nga lokalet e natës në kryeqytet. “Është e vërtetë, që vetëm […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

Ramos totalisht i dëshpëruar/ Zbulohen fjalët e kapitenit të Realit, pasi City shënoi golin e dytë në “Bernabeu”

Publikuar

-

Reali mori një humbje tronditëse një natë më parë ndaj Manchester Cityt 1-2, me këta të fundit që hodhën një hap të rëndësishëm drejt kualifikimit në çerekfinale. Madrilenët po udhëhiqnin deri në minutën e 78-të 1-0, por dy gola të shpejtë të miqve përmbysën gjithçka. Gabriel Jesus në të 78-tën dhe De Bruyne në të […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Futbollisti i klubit të Serisë A dyshohet se është prekur nga Coronavirusi, ja çfarë ndodh në stërvitje

Publikuar

-

Coronavirusi ka tmerruar Italinë dhe sidomos rajonin e Lombardisë, ku janë shfaqur edhe rastet më të shumtë të të prekurve. Deri më tani janë mbi 520 të prekur dhe 14 viktima në Itali. Virusi nuk ka kursyer edhe futbollin, teksa është konfirmuar një futbollist, i cili luan në Serie C me Coronavirus, ndërsa dyshohet edhe […]

LEXO TE PLOTE