Connect with Us

Ndryshon lista/ Ja futbollistët dhe trajnerët më të paguar në botë

Sport

Ndryshon lista/ Ja futbollistët dhe trajnerët më të paguar në botë

Publikuar

-

Argjentinasi i Barcelonës, Lionel Messi, mbetet futbollisti më i paguar në botë, përpara portugezit të Juventusit, Cristiano Ronaldo, sipas klasifikimit të pagave, të publikuar të premten nga “L’Equipe”. Sipas prestigjiozes franceze, Messi ka një pagë prej 8.3 milionë euro bruto në muaj, në krahasim me 4.5 që merr Ronaldo nga klubi torinez, për të cilin firmosi një vit e gjysmë më parë. Të dy e tejkalojnë brazilianin e PSG, Neymar, më i paguari në Francë, me pak më shumë se 3 milionë euro në muaj, shumë përpara shokut të tij të skuadrës, francezit Kylian Mbappé, i cili nuk arrin 2 milionë euro në muaj. Pas kapitenit të Barçës vijnë francezi Antoine Griezmann dhe uruguajani Luis Suarez, të dy me diçka më pak se 3 milionë euro në muaj. Dy lojtarët e Real Madridit, uellsiani Gareth Bale dhe belgu Eden Hazard, i ndjekin ata në La Liga me 2.5 milionë euro bruto në muaj.

Futbollistët më të paguar në botë
1. Messi: 8,3 milionë euro bruto në muaj
2. Cristiano Ronaldo: 4,5 milionë euro
3. Neymar: 3 milionë euro
4. Griezmann: 3 milionë euro
5. Luis Suárez: 3 milionë euro
6. Bale: 2,5 milionë euro
7. Hazard: 2,5 milionë euro
8. Mbappé: 1,9 milionë euro

Diego Simeone, argjentinasi i Atlético Madridit, rikonfirmohet si trajneri më i paguar, me 3.6 milionë euro bruto në muaj, përpara spanjollit të Manchester City, Pep Guardiola, me 1.94 milionë euro. Ato ndiqen nga dy trajnerë të Premier League, portugezi i Tottenham, José Mourinho, dhe gjermani i Liverpool, Jurgen Klopp, të dy me 1.46 milionë euro në muaj.

Trajnerët më të paguar në botë
1. Simeone: 3,6 milionë euro bruto në muaj
2. Guardiola: 1,94 milionë euro
3. Mourinho: 1,46 milionë euro
4. Klopp: 1,46 milionë euro
5. Zidane: 1,4 milionë euro
6. Antonio Conte: 1,38 milionë euro

Francezi i Real Madridit, Zinedine Zidane, me 1.4 milionë euro në muaj, e tejkalon paksa italianin e Interit, Antonio Conte, me 1.38 milionë euro, ndërsa Quique Setién, i mbërritur së fundi te Barcelona, fiton 500.000 euro bruto në muaj, sipas “L’Équipe”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: