Connect with Us

“Arbitrat gabojnë kaq shumë sepse …”, Jareci jep lajmin e bujshëm: Ja kur do fillojë përdorimi i VAR-it

Sport

“Arbitrat gabojnë kaq shumë sepse …”, Jareci jep lajmin e bujshëm: Ja kur do fillojë përdorimi i VAR-it

Publikuar

-

Shefi i sektorit të arbitrave, Sokol Jareci
ishte i ftuar në emisionin “Zona Gol” teksa theksoi se kërkohet një periudhë prej 1 viti deri në 1 e gjysmë që të trajnohen gjyqtarët si dhe të përgatitet infrastruktura e përshtatshme për funksionimin e VAR-it. Ai paralajmëroi se VAR-i do të testohet në një ndeshje të sezonit të ardhshëm të futbollit shqiptar.

“Do të përfundojë njëherë ky edicion. Do të aplikohet në një ndeshje sezonin e ardhshëm, pastaj do të shikohet nëse do të zbatohet në sezonin 2021-2022. Do të takohemi në Vjenë në datën 25. Është koha e gjatë që kërkon trajnim që duhet 1 vit-1 vite gjysmë. Shpresojmë ta aplikojmë VAR-in në vitin 2021-2022”, u shpreh shefi i sektorit të arbitrave të futbollit shqiptar Sokol Jareci.

Sokol Jareci Akademia e Arbitrimit

Për sa i përket kritikave dhe kontestimve të opinionit futbollistik kundër gjyqtarëve në javët e para të kampionatit për shqiptar vitin 2020, Jareci gjykon se shkak vendimeve të gabuara të arbitrave është mungesa e përqëndrimit të tyre në ndeshje.

Duke folur për arbitrat e futbollit shqiptar, shefi i sektorit të gjyqtarëve kërkon që numri i tyre të reduktohet nga 18 në 15-16.

“Arbitrat shqiptarë nën nivelin e duhur të gjykimit – E pranojmë që janë bërë gabime. Ndodh për herë të parë pas katër vitesh që gjyqtarët po gabojnë në periudhën pas kthimit nga pushimi dimëror. Ka mungesë përqëndrimi, janë gabime të thjeshta, nuk kanë nevojë për interpretim, Janë shumë të sakta pamjet dhe nuk ka nevojë të diskutojmë rastet.

Është një ekip arbitrash, që përbëhet njësoj si një ekip futbolli: ka shumë të mirë, të mirë dhe mesatarë. Tentuam të fusnim 2 emra të rinj. Vetëm njëri është më me eskperencë, Kridens Meta, pjesa tjetër janë të rinj.

Mosha e daljes në pension të arbitrave – Në rregulloren tonë të arbitrim, ekziston limiti i moshës 45 vjeç për arbitrat.

Numri i arbitrave në futbollin shqiptar – Kemi 18 gjyqtarë, sepse dikur kemi patur 2 ekipe më shumë në Kategorinë Superiore. Po e ruajmë këtë numër, sepse mund të ndodhë që disa gjyqtarë të dëmtohen. Unë do të doja 15 arbitra, duke përfshirë dhe dy arbitrat pas portës. Numri duhet të jetë 15-16. Pastaj kemi shumë ndeshje në kategorinë e pare”, nënvizoi shefi i arbitrave të futbollit shqiptar Sokol Jareci.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: