Connect with Us

Tentativa për sulm terrorist në ndeshjen Shqipëri-Izrael, gjykata merr vendimin

Sport

Tentativa për sulm terrorist në ndeshjen Shqipëri-Izrael, gjykata merr vendimin

Publikuar

-

Gjykata e Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) vendosi ditën e sotme që të vazhdojnë hetimet për çështjen e një sulmi terrorist të dështuar ditën e ndeshjes eliminatore të Kupës së Botës 2018 Shqipëri-Izrael, e cila do të luhej në “Loro Boriçi”.

Në këtë mënyrë, organi i posaçëm i drejtësisë nuk aprovoi kërkesën e Strukturës së Posaçme të Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) për të pushuar çështjen e bujshme. Trupa gjykuese e kërkesës së SPAK-ut konkludoi se SPAK-u nuk kishte kryer asnjë veprim hetimor për të zbuluar çështjen.

Më shumë se vite më parë, Shërbimi Sekret Izraelit (Mosad) informoi autoritetet shqiptare se një celulë terroriste e ISIS-it në Ballkan do të kryente atentat me bombë 12 nëntor 2016. Pas këtij informacioni, u arrestuan 4 persona: Ergys Faslia, Xhezair Fishti, Medat Hasani dhe Bekim Protopapa.

Vetëm Ergys Faslia vuajti një vit burg, ndërsa e gjithë “celula terroriste” u hetua në gjendje të lirë.

Ndaj tyre u ngritën akuzat e “veprës penale me qëllime terroriste”, “kanosjes për kryerjen e veprave me qëllime terroriste” si dhe “pjesëmarrje në organizatë terroriste”.

Për shkaqe sigurie, ndeshja Shqipëri-Izrael u zhvillua në “Elbasan Arena”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: