Connect with Us

Po gabojnë ç’do javë, FSHF iu “ndreq samarin” arbitrave të Superligës

Sport

Po gabojnë ç’do javë, FSHF iu “ndreq samarin” arbitrave të Superligës

Publikuar

-

Kategoria Superiore nuk është aspak në gjendje normale për sa i takon aspektit të arbitrimit. Klubet janë ankuar vazhdimisht, ku theksojmë Bylisin dhe në stadiume kemi parë zyrtarë, që shohin ndeshjen në celularë në formën e një “mini VAR”. Federata Shqiptare e Futbollit ka zhvilluar ditën e sotme mbledhjen e zakonshme të arbitrave, ku është analizuar edhe situata aktuale.

Në mbledhje është diskutuar arbitrimi i ndeshjeve të fundit të Kategorisë Superiore, ku janë shtruar problematikat e javëve të fundit. Gjyqtarët kanë marrë kritika nga shefi i Sektorit të Arbitrimit, Sokol Jareci, i cili e konsideron gjendjen jonormalë dhe thekson se duhet të rritet më patjetër niveli i arbitrimit në elitën e futbollit shqiptar.

“Ky seminar përkon me një situatë jo të zakonshme në arbitrim, pasi në katër javët e para të gjysmës së dytë të sezonit gjyqtarët kanë gabuar në disa ndeshje dhe ne jemi këtu për të dalë nga kjo situatë jonormale. Jemi mbledhur për të parë gabimet dhe për të dëgjuar arbitrat se përse kanë gabuar në momente të ndryshme. Ne do të tregojmë rrugën e daljes nga kjo situatë dhe t’i japim arbitrave instrumentet e duhura për të dalë nga kjo situatë, që nga ndeshjet e nesërme në Kupën e Shqipërisë”, u shpreh Jareci.

Gjithashtu, FSHF njofton se arbitrat kanë marrë kritika edhe nga Shoqata e Arbitrave dhe drejtori i përgjithshëm i Federatës, që kanë kërkuar një angazhim më të madh për të bërë një gjykim sa më të drejtë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: