Connect with Us

Trishtohet bota e futbollit/ I biri konfirmon lajmin e rëndë për Pele, zbulohet nga se vuan

Sport

Trishtohet bota e futbollit/ I biri konfirmon lajmin e rëndë për Pele, zbulohet nga se vuan

Publikuar

-

Një dekaratë dëshpëruese dhe mjaft të trishtë ka ndarë gjatë të hënës djali i legjendës braziliane Pele. “Im atë po vuan nga depresioni”- kështu është shprehur Edinho teksa mes dhimbjesh rrëfen dramën që familja e tij po kalon. E kush do ta mendonte se Mbreti i futbollit historik do të përjetonte një situatë të tillë shëndetësore dhe psikosociale. Prej disa kohësh Pele vuan nga sëmundja e kockave e cila i ka goditur legenin e duke i kufizuar mundësinë për të ecur lirisht.

Edinho e lidh pikërisht me këtë fakt gjendjen e agravuar të të atit i cili duke mos gjetur optimizmin e duhur, ka lejuar që imuniteti i tij të dobësohet edhe më tepër duke i prekur edhe shëndetin psikosocial. Pele këtë verë mbushë 80 vjeç dhe është e tepër të thuash se mosha ka bërë të vetën. Megjithatë djali i legjendës së futbollit botëror ka treguar momentet e vështira që i ati po kalon.

“Ai është mjaft i brishtë. Ai kishte një problem me gjymtyrët e poshtëm dhe nuk kishte një rehabilitim ideal. Kështu që ai e ka këtë problem me lëvizshmërinë dhe që e ka kapur një lloj depresioni. Imagjinoni, ai është Mbreti, ai ishte gjithmonë një figurë kaq imponuese dhe sot ai nuk mund të ecë siç duhet. Ai është në siklet, ai nuk dëshiron të dalë, të shihet ose të bëjë praktikisht gjithçka që përfshin largimin nga shtëpia”- ka thënë Edinho në një intervistë të fundit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: