Connect with Us

Kupa e Shqipërisë ndryshe nga ç’do vend tjetër i botës

Sport

Kupa e Shqipërisë ndryshe nga ç’do vend tjetër i botës

Publikuar

-

Prej shumë vitesh, Kupa e Shqipërisë është kthyer në një turne i cili “zvarritet” deri në fazat e fundit të tij, ku fillon të dhurojë disa përballje emocionuese nëse në lojë është kualifikimi në Europë. Duhet ndonjë e papritur e madhe, si në rastin e Besëlidhjes me Partizanin, që kjo Kupë të prodhojë emocione të mëdha në turet e para të saj, falë edhe formulës që sheh në çdo raund ndeshje vajtje-ardhje, me përjashtim të finales.

Pikërisht kjo formulë që FSHF insiston se është ajo e duhura, e bën unike në Europë, pasi në 54 vendet e tjera anëtare të UEFA-s, askush nuk e përdor më, pasi e cilëson të vjetruar dhe që vret spektaklin e futbollin cilësor. Në 55 vendet e Europës, në 31 prej tyre përdoret skema ku të gjitha raundet janë me eliminim direkt me një ndeshje, jo me dy. Në 11 të tjera, faza me vajtje-ardhje hyn në fuqi vetëm duke filluar nga gjysmëfinalet, ndërsa në pjesën tjetër janë sisteme mikse që përfshijnë edhe ndeshje me grupe.Shqipëria është i vetmi vend i mbetur në Europë ku përdoret skema tradicionale ku që në turet e para e deri në finale, skuadrat duhet të bëjnë një rrugëtim që i sheh të luajnë me sistemin vajtje-ardhje.

Kjo sigurisht që bën shumë më pak tërheqëse Kupën për ekipet e kategorive më të ulëta e surprizat janë shumë të rralla, pasi pjesa më e madhe e skuadrave që përballen me ato të elitës zgjedhin ekipet e dyta apo të rinjtë, siç u pa sot, pa harruar që shumë ndeshje deri në çerekfinale luhen në fusha sportive e jo stadiume. Ndërkohë, nuk duhet harruar që turneu shpeshherë është kthyer në shkëmbim favoresh mes klubeve duke përfshirë marrëveshjet në kampionat, një arsye më shumë që FSHF të fillojë të mendojë seriozisht që të ndërrojë formulën e vjetruar që eka braktisur e gjithë Europa. /vipsport.al/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: