Connect with Us

Mbrojtësit e kombëtares në formë perfekte, ja si pritet të ndryshojë formacioni i Edi Rejës

Kombëtare

Mbrojtësit e kombëtares në formë perfekte, ja si pritet të ndryshojë formacioni i Edi Rejës

Publikuar

-

Edi Reja erdhi në Kombëtare me idenë që t’i bëjë kuqezinjtë të luajnë me sistemin 3-5- 2. Shumë herë, episodet, gabimet, pasiguria në prapavijë apo edhe tiparet e lojtarëve të caktuar kanë krijuar shpesh debate dhe diskutime nëse është apo jo i duhuri për këtë kontingjent aktual.

Mirëpo, sa më shumë ndeshje zhvilloheshin në kualifikueset e europianit që lamë pas, trajneri merrte konfirmimin se skema 3-5-2 është e duhura, qoftë në mbrojtje apo edhe në sulm. Si për t’ia bërë gjithçka më të thjeshtë, trajneri i Kombëtares po sheh që t’i perfeksionohen 3 shtyllat e mbrojtjes.

Kumbulla-Gjimshiti-Ismajli. Seria A Marash Kumbulla dhe Berat Gjimshiti po shkëlqejnë në Serinë A. Mbrojtësi i Veronës, në edicionin e tij të parë në elitën e futbollit italian ka dhënë prova përballë të gjitha ekipeve në 17 ndeshjet ku është aktivizuar. I saktë, i përqendruar, i vendosur në prapavijë dhe shumë i aftë për sistemin me 3 mbrojtës.

Madje, kërcënues edhe në sulm në momentet e goditjeve nga këndi. 20- vjeçari, 190 centimetra i gjatë, është shumë i saktë në pozicionet majtas dhe djathtas në prapavijë përkrah Rrahmanit dhe Ginter (në qendër). Berat Gjimshiti është një tjetër garanci për prapavijën, teksa me Atalantën dhe Gasperinin është bërë “mjeshtër” i prapavijës me 3. Shpesh në qendër të këtij sistemi, qendërmbrojtësi 26- vjeçar, 190 centimetra i gjatë, merr iniciativën për të luajtur gjithmonë topin e parë.

Tek Atalanta, është lojtari me mesataren më të lartë të kilometrave të përshkruara. Kroaci Plotësuesi më i mirë i “tre musketierëve” të Rejas, është Ardian Ismajli. Qendërmbrojtësi 23-vjeçar, 185 centimetra i gjatë, është “ministri i mbrojtjes” te Hajduk Spliti i Igor Tudorit. Edhe ky i fundit, në skemën e tij të aplikuar në Kroaci, përzgjedh të luajë me 3 qendërmbrojtës në prapavijë. ”

Muri” me tre Reja, jo vetëm që ka ngritur tashmë një mur në prapavijë me tre lojtarët që janë 185, 190 dhe 190 centimetra të gjatë, por ka fatin që të tre këta futbollistë po shkëlqejnë me këtë sistem loje. Në edicionin e ri kualifikues për botërorin, duket se Edi Reja do të ketë mbrojtjen si armën më të fortë, me “tre musketierët” perfektë në sistemin 3-5-2, të gjatë, të aftë në lojën me këmbë dhe goditës në goditjet standarde (Edhe Gjimshiti ka shënuar një gol në Serinë A, njësoj si Kumbulla)./PanoramaSPort

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Berisha: Hysaj më i vështiri, si na ndryshoi jetën Koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Profili në “Instagram” apo çdo rrjet social është shpesh treguesi kryesor për shumëçka nga jeta e secilit prej nesh. Po të futesh te llogaria e Etrit Berishës në “Instagram”, ka një oktapod. E pikërisht, si një i tillë mbase në fushë shqiptari është jo me dy, por shumë tentakula që i kanë mjaftuar për ta […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Barcelona nuk e lejoi Labinot Kabashin të luante për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Labinot Kabashi ishte ftuar te Kombëtarja e Kosovës si 16 vjeçar. Ai është pjesë e Barcelonës dhe llogaritet si njëri nga yjet e ardhshëm të klubit katalunas. Albert Bunjaki e kishte ftuar Kabashin, kur ky ishte vetëm 16 vjeçar. Labi kishte shkëlqyer në stërvitjet te Kosova dhe ish-trajneri i Dardanëve dëshironte ta inkuadronte të paktën […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kombëtaren shqiptare e refuzoi, Besnik Hasi: Mund të drejtoj Kosovën

Publikuar

-

Nga

Ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Besnik Hasi nuk e ka përjashtuar mundësinë që në një ta ardhme ta marrë drejtimin e përfaqësueses së Kosovës. Në një intervistë dhënë emisionit sportiv të KTV “Sporti Total”, ish-trajneri i Anderlehti, Olimpiakosit, Legias, etj, ka vlerësuar lartë ngritjen e Kosovës dhe beson se ka një të ardhme të ndritur. “Me Kosovën […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: