Connect with Us

Klubet me financat më të forta në botë/ PSG në krye, Barça jashtë 10-tshes

Sport

Klubet me financat më të forta në botë/ PSG në krye, Barça jashtë 10-tshes

Publikuar

-

Paris Saint Germain është klubi me financat më të forta në botë. Skuadra francezëve e sheikëve i ka rrëmbyer fronin ManchesterCity-t, një tjetër klubi i cili i siguron milionat nga sheikët arabë. Francezët e shohin veten në krye për herë të parë, në atë që është edicioni i tretë i renditjes speciale te Indeksit të Financave në Futboll.

Përllogaritja bazohet në pesë faktorë kryesorë: vlera e skuadrës aktuale, asetet e klubit, gjendja financiare në bankë, investimi potencial nga pronarët dhe borxhet neto.

Parisienët i morën vendin Manchester City-t, klubit që në dy edicionet e kaluara qëndronte në krye. Falë investimeve nga pronarët arabë, vlera e dy skuadrave së bashku e kalon shifrën e 1 miliardë eurove. Në vendin e tretë të klasifikimit special renditet Bayern Munchen, ndërsa bie në sy dominimi i anglezëve.

Tottenham është surpriza e madhe, me pozicionimin në vendin e katërt, i ndjekur nga Real Madridit, Arsenal, Chelsea dhe Liverpool. Juventus e sheh veten i nënti, ndërsa Borussia Dortmund ka lënë mbrapa dy gjigandë si Atletico Madrid dhe Barcelona. Manchester United ka rënien më të madhe, nga vendi i tetë ka zbritur në të 16-tin.

Tepër interesante janë të dhënat për 30 klubet me financat më të forta në glob. 24 prej tyre, e thënë ndryshe 80% janë skuadra europiane. Anglia ka rolin e “luanit” me mbi 23%, e ndjekur nga Gjermania, Spanja, Italia dhe Franca, ndërsa nuk mungojnë nga një përfaqësues për Rusinë dhe Ukrainën. Tre klube janë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe tre nga Azia, përkatësisht dy nga Japonia dhe një nga Kina. Vlera e përgjithshme e këtyre klubeve përllogaritet në afro 17 miliardë e 400 milionë euro. /A2.news.com

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Ja si reagon Thomas Strakosha kur sheh njerëz që thyejnë karantinën

Publikuar

-

Nga

Të qendruarit në shtëpi duket se është e vetmja armë me të cilën njerëzimi mund të luftojë koronavirusin Por, kjo strategji, Thomas Strakoshës, nuk i pëlqen aspak por ska zgjidhje tjeter. Gardiani i Lazios gjendet i izoluar në Romë, ndërsa reagimin e tij për ata që thyejnë karantinën e bën të ditur me anë të […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Igli Tare bën gati super goditjen, pranë akordin me yllin e Milanit

Publikuar

-

Nga

Lacio po mendon të përforcohet me mbrojtësin dhe kapitenin e Milanit Alesio Romanjoli. Sipas mediave italiane, drejtuesit  e “Djallit” po mendojnë të nisin fushatën e reduktimit të pagave për skuadrën dhe nuk bën përjashtim nga kjo nismë dhe Romanjoli. Mendohet se paga e lojtarit do të zbresë nga 3.5 milionë euro në sezon në 2 […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

De Biazi: Edi Rama trullosi pasanikët e Europës, Italia nuk do jetë më kurrë si më parë për shqiptarët

Publikuar

-

Nga

Xhani De Biazi është nga ata që lënë gjurmë. Kush ka dyshime për këtë, duhet të pyesë tifozët e Torinos. Le t’u marrin atyre një opinion për kryeveprën që bëri trajneri i parë në epokën e Urbano Kairos. Asokohe, trajneri dhe presidenti realizuan diçka fantastike. Ishte sezoni 2005-2006. Ose hidhuni një sy për pak sekonda […]

LEXO TE PLOTE