Connect with Us

Kombëtarja mund të buzëqeshë, kemi gjetur dy “Lorik Cana” të rinj

Kombëtare

Kombëtarja mund të buzëqeshë, kemi gjetur dy “Lorik Cana” të rinj

Publikuar

-

“Koha vret, koha shëron”. Kur Lorik Cana ishte pjesë e Kombëtares së Shqipërisë, të gjithë tifozët kishin të njëjtën pyetje në mendjen e tyre: “Po më pas çfarë do të ndodhë, kur kapiteni legjendar të mos jetë më?”.

Sigurisht që një lojtar me peshë të tillë nuk mund të zëvendësohej lehtë, kurrsesi. Disa e konsiderojnë edhe si rastësi, por që me largimin e tij nga Kombëtarja dhe pas ndryshimit të brezave, kuqezinjtë kishin luhatje të mëdha në rezultatet e marra. Disa humbje të marra radhazi që lanë shije të hidhur te tifozët.

Por ajo që fituam, nuk ishte pak. Jemi në vitin 2020 dhe tashmë pa frikë mund të thuhet se Shqipëria i ka fituar dy lojtarë me sigurinë e Lorik Canës në prapavijë. Të gjithë ia njohin vlerat Ardian Ismajlit, për mënyrën sesi u fitoi zemrat tifozëve dhe Kombëtares që me debutimin e ndaj Skocisë. Asnjëherë nuk do të lëvizte më nga formacioni titullar, duke qenë siguria e vetme dhe në kohët më të vështira të Shqipërisë.

Gjithmonë i pagëzuar si “Lorik Cana i ri”, pasi lojtar 23-vjeçar ka të njëjtën karakteristikë të lojës, teksa i pëlqen duelet me trup dhe ku del shumë herë fitimtar, por po aq edhe ndërhyrjet “gërshërë”. Në merkaton e verës do të kemi edhe një kalim të madh prej këtij lojtari, që aktualisht luan te Hajduku i Splitit.

Për të vazhduar me talentin e radhës, Marash Kumbullën, që nuk ka nevojë për më shumë fjalë. Padyshim lojtari i momentit dhe mbrojtësi më i përmendur në mediat italiane dhe ato shqiptare, por shpeshherë duke xhiron në Angli e Gjermani. Të gjithë e kërkojnë pas paraqitjeve fantastike që po zhvillon në Seria A. Një tjetër mbrojtës me siguri të madhe, që do të na bëjë që të harrojmë mungesën e Canës në qendër. E për të mos harruar këtu që kemi edhe një emër si Berat Gjimshiti, që vazhdon ende aventurën e tij në “Champions League” dhe është pjesë e rëndësishme e Atalantës. Sa bukur që duket kjo Shqipëri, e ardhmja ndrin… /Sport Ekspres/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Berisha: Hysaj më i vështiri, si na ndryshoi jetën Koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Profili në “Instagram” apo çdo rrjet social është shpesh treguesi kryesor për shumëçka nga jeta e secilit prej nesh. Po të futesh te llogaria e Etrit Berishës në “Instagram”, ka një oktapod. E pikërisht, si një i tillë mbase në fushë shqiptari është jo me dy, por shumë tentakula që i kanë mjaftuar për ta […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Barcelona nuk e lejoi Labinot Kabashin të luante për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Labinot Kabashi ishte ftuar te Kombëtarja e Kosovës si 16 vjeçar. Ai është pjesë e Barcelonës dhe llogaritet si njëri nga yjet e ardhshëm të klubit katalunas. Albert Bunjaki e kishte ftuar Kabashin, kur ky ishte vetëm 16 vjeçar. Labi kishte shkëlqyer në stërvitjet te Kosova dhe ish-trajneri i Dardanëve dëshironte ta inkuadronte të paktën […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kombëtaren shqiptare e refuzoi, Besnik Hasi: Mund të drejtoj Kosovën

Publikuar

-

Nga

Ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Besnik Hasi nuk e ka përjashtuar mundësinë që në një ta ardhme ta marrë drejtimin e përfaqësueses së Kosovës. Në një intervistë dhënë emisionit sportiv të KTV “Sporti Total”, ish-trajneri i Anderlehti, Olimpiakosit, Legias, etj, ka vlerësuar lartë ngritjen e Kosovës dhe beson se ka një të ardhme të ndritur. “Me Kosovën […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: