Connect with Us

Shensoiji: Do bëj tifo për Bylisin ndaj Kukësit, Olainka dhe Ristevski…

Sport

Shensoiji: Do bëj tifo për Bylisin ndaj Kukësit, Olainka dhe Ristevski…

Publikuar

-

Naxhi Shensoi, 61-vjeçari me origjinë nga Prizreni që u bë i njohur në futbollin shqiptare duke drejtuar për 3 sezone Bylisin e Ballshit, e madje në edicionin 2012-203 ishte duke i dhënë trofeun e parë, pasi mallakastriotët shuan deri në finalen e Kupës së Shqipërisë… më pas provoi një aventurë te Kukësi, shumë e shkurtër. Por Shensoi nuk u shkëput nga Ballkani, madje me një ekip modest si Pelister, ai arriti që të fitojë Kupën e Maqedonisë…

I kontaktuar nga “VipSport.al”, Naxhi Shensoi, flet për Bylisin që tashmë ka eliminuar Laçin dhe e ka sërish Kupën si synim, Kukësin, por edhe duelin e fundjavës në Ballsh, Bylisi-Kukësi, ku ai tregon edhe se për kë do të bëj tifo.

-E ndjek kampionatin shqiptar?

Po e ndjek garën në Shqipëri dhe sukseset e Bylisit. Jam shumë i kënaqur me sukseset që po arrin Bylisi, duke qenë në Superiore një ekip që luan shumë mirë futboll, madje nga ekipet më të mira që qarkullon dendur topin, ka një mbrojtje hermetike dhe një sulm shumë të fortë…

-Po Bylisin e ndjek tani që është rikthyer në elitë?

Po, sigurisht! Unë me Bylisin arrita që të luajë deri në finale të Kupës së Shqipërisë, për herë të parë në historinë e atij klubi dhe qyteti, ndonëse me sa mësova, Bylisi kishte luajtur dy herë në Kupat e Europës. Unë do të jem shumë i kënaqur vetëm nëse Bylisi tejkalon suksesin tim dhe nëse fiton kupën ose bëhet kampion i Shqipërisë. Meqë më jepet rasti ynë përshëndes të gjithë tifozët e Bylisit dhe dëshiroj suksese në kampionat si dhe në Kupën e Shqipërisë.

-Ishte më e mirë ajo skuadër e asaj periudhe apo…është më e mirë kjo skuadër tani në Ballsh?

Secila ka bukurinë e vet, punuam shumë për të arritur aty, madje bashkë me presidentin Kapllanaj dhe stafin kemi bërë një punë kolosale. Madje, bëmë një punë që të lëmë gjurmë për shumë vite. Por, Bylisi dhe Ballshi kanë një njeri që unë nuk kam parë, ndonëse kam drejtuar në shumë shtete që futbollin e kanë më lartë se Shqipëria. Ai është presidenti Besnik Kapllanaj. Beso tashmë e njeh shumë mirë futbollin, ai ka sy të mprehtë, di të gjejë lojtarë të talentuar. Jeton shumë me futbollin dhe bën shumë, ju gazetar të e dini si ka qenë Ballshi dhe si është sot në çdo aspekt! Bylisi ka zbuluar shumë lojtarë të huaj që tani luajnë në Europë, por edhe lojtarë shqiptarë që u afirmuan në atë kohë dhe sot luajnë në Superiore me ekipet më të mira. Olainka e Ristevski dhe jo vetëm… Shoh që edhe sot vazhdon e njëjta strategji dhe merita është e Besos. Për mua, si ish-pjesëtar i atij klubi për 3 vite më intereson që të eci dhe më vjen mirë që janë ringritur…Shpresoj të fitojnë trofe

-Këtë fundjave, luhet Bylis-Kukësi në Ballsh…për kë bën tifo?

Unë i kam drejtuar të dyja ekipet, në Ballsh projekti funksionoi sepse ishim të gjithë bashkë. Edhe te Kukësi nisi një projekt ndonëse nuk funksionoi. Kur drejtoja unë e mundëm 3-0 Kukësin. Normalisht që jam tifoz me Bylisin, sepse është zemra që flet. Në atë qytet kam qenë si i shtëpisë, më kanë respektuar shumë, ruaj konsideratë të veçantë për Ballshin…Shoh që ka pak njerëz në stadium. Futbolli ishte argëtim për atë qytet dhe unë u bëj thirrje që të shkojnë dhe ta mbushin stadiumin ashtu si në kohën time. Sepse Bylisi do të ketë sukses!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: