Connect with Us

Racizimi godet sërish futbollin, lojtari me ngjyrë braktis fushën e lojës (video)

Sport

Racizimi godet sërish futbollin, lojtari me ngjyrë braktis fushën e lojës (video)

Publikuar

-

Boll më! Futbolli nuk është për të nxitur urrejtje. Racizmi është ulur këmbëkryq dhe këtë herë është shfaqur në mënyrë të shëmtuar në Portugali. Moussa Marega ka rënë pre e tifozëve, që e kanë ofenduar.

Futbollisti i Porto ka shënuar golin e fitores për skuadrën e tij në transfertë me Vitoria Guimaraes, ndërkohë që në minutën e 69-të ka nisur revolta e tij kundër thirrjeve raciste që tifozët lëshuan në stadium.

Futbollisti me origjinë nga Mali, por me pasaportë franceze, ka lënë lojën. Shokët e tij janë përpjekur ta bindin që të qëndrojë në fushë. Ka qenë e pamundur diçka e tille dhe ndoshta jo veprimi i duhur.

Marega do ishte ndjerë i mbështetur nëse edh ata do e braktisnin fushën, çka do përcillte një mesazh për ata tifozë që në stadium shkojnë dhe i prishin bukurinë një loje si futbolli, që si qëllim nuk ka përçarjen, por rritjen e unitetit mes njerëzve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: