Connect with Us

Supersfida e javës, dy skuadrave që kanë serinë më të gjatë pa njohur humbje përballë njëra-tjetrës

Sport

Supersfida e javës, dy skuadrave që kanë serinë më të gjatë pa njohur humbje përballë njëra-tjetrës

Publikuar

-

Dueli i javës së 23-të të Kategorisë Superiore vë përballe dy ekipet që aktualisht gjenden pranë njëri-tjetrit në majën e klasifikimit, Kukësin e Tiranën, të cilët rivalizojnë mes tyre edhe për serinë e gjatë të ndeshjeve pa njohur shijen e humbjeve në këtë kampionat. Kukësi nuk e njeh disfatën që në muajin nëntor, ndërsa Tirana që në fillimin e dhjetorit, e që atëherë dy ekipet nuk kanë dalë asnjëherë pa pikë nga fusha e lojës në Superiore.

Hera e fundit që Kukësi është mundur, ka qenë me Laçin më 10 nëntor, pasi u mposht 1-0 nga goli i Nuabueze. Që atëherë, skuadra e Duros ka marshuar me një ecuri mbresëlënëse, duke regjistruar 10 sfida radhazi ku nuk njeh disfatë në kampionat, të ndara në 7 fitore e 3 barazime, me 21 gola të shënuar e 7 të pësuar.

Nga ana tjetër, Tirana vjen në këtë duel duke mos njohur humbjen prej 8 ndeshjesh radhazi. E fundit ka qenë pikërisht ndaj Kukësit, më 7 dhjetor, ku kapitulloi pa kushte 3-1, sfidë që vulosi edhe fatin e trajnerit Julian Ahmataj e solli në pankinë Emanuel Egbo. Trajneri nigerian ka regjistruar 7 fitore e 1 barazim në kampionat gjatë këtyre ndeshjeve, me 17 gola të shënuar e 6 të pësuar.

Statistika të ngjashme, që vendosin dy ekipet pranë njëra tjetrës e që bëjnë edhe më interesant këtë duel që mund të rezultojë vendimtar në luftën për titull, si për njërin ekip, ashtu edhe për tjetrin, qoftë edhe për “bonusin psikologjik” që jep në rast fitoreje një përballje e tillë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

E çuditshme/ Koronavirusi “ndihmon” Borussian e Dortmundit! Ja motivi

Publikuar

-

Nga

Borussia Dortmund, ashtu si shumë skuadra të tjera në Gjermani, është kthyer të stërvitet në fushë. Sigurisht, rregulla strikte: maksimumi dy futbollistë, në distancë, nuk lejohet hyrja në dhomat e zhveshjes. Por, pauza ose ndalesa e detyruar dhe këto stërvitje të personalizuara mund t’i japin mundësi Marco Reus që të kthehet në fushë kur të […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Shefi i arbitrave i drejtohet Edi Ramës: Duhet të keni më respekt për sportistët

Publikuar

-

Nga

Shefi i sektorit të arbitrave në FSHF Sokol Jareci i bëri apel kryeministrit Edi Rama që të ndihmojë klubet e futbollit në Shqipëri, ku njësoj si në të gjithë vendet e tjera të botës, ndërprerja e aktiviteteve sportive prej koronavirusit ka rritur dëmin financiar te klubet. Deklaratës së kreut të qeverisë se klubet e futbollit […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Vangjeli: Çdo gjë do rregullohet, ja si e kaloj ditën

Publikuar

-

Nga

Kristi Vangjeli është një nga titullarët e padiskutueshëm të Tiranës këtë sezon. Në një prononcim të shkurtër për “Panorama Sport”, mbrojtësi i bardhebluve foli për situatën aktuale në shqipëri. Pranon se në këtë moment është shumë e vështirë për të folur për futboll, apo diçka tjetër veç Koronavirusit. “Situata duket tejet e vështirë dhe ne […]

LEXO TE PLOTE