Connect with Us

Muça: Ja pse Tirana është më avantazhuar për të fituar ndaj Kukësit

Sport

Muça: Ja pse Tirana është më avantazhuar për të fituar ndaj Kukësit

Publikuar

-

Gentian Muça, zëvendëskapiteni i Tiranës, është i bindur se sfida me Kukësin do të jetë spektakolare. Në një prononcim për mediat, në “Skënder Halili”, mbrojtësi thotë se çdo takim është i vështirë, por sfida me Skënderbeun rezultoi e bezdisshme.

“Gjithçka është më se normale pas barazimit me Skënderbeun. Sigurisht, donim fitoren, por jo çdo herë që dëshirojmë mund të fitojmë, pasi kemi edhe kundërshtarët përballë. Jo vetëm Genti, por i gjithë reparti i mbrojtjes, në aspektin defensiv, skuadra është sjellë më mirë. Rezultati i fundit nuk do të thotë asgjë, pasi më parë kemi barazuar edhe me skuadra që tashmë e kanë prerë biletën për në Kategorinë e Parë. Ne e prisnim që një ditë do të ndaleshim dhe fakti që kjo erdhi pas 7 apo 8 fitoresh, do të thotë që nuk duhet përjetuar si dramë”, tha fillimisht Gentian Muça.

Nga ana tjetër, pas barazimit me Skënderbeun, shumë mendojnë se takimi me Kukësin është vendimtari, si për bardheblutë edhe për kundërshtarët. “Duhet të bëjmë si me Partizanin dhe më pas do t’ia dalim. Shpresa nuk vdes kurrë dhe shpresoj që të bëhemi të gjithë bashkë, që kjo gjë të realizohet. Mendoj se është shumë herët për të thënë vendimtare për fatet e sezonit, por kjo ndeshje do të jetë një test për të dyja skuadrat dhe ajo që do të dalë më mirë, do të jetë favorite kryesore për titullin. E përsëris, është herët për të thënë që kush fiton këtë ndeshje është kampion, por është ogur i mirë që kush fiton është pretendentja kryesore”, pohoi mbrojtësi i bardhebluve.

Gjithsesi, problemi për këtë ndeshje nuk është kundërshtari sesa rezultatet që Tirana ka arritur me Kukësin, këtë sezon, por edhe vitet e shkuara. “Në ‘Elbasan Arena’ kemi qenë ne dominuesit, ndërsa në ndeshjen tjetër kemi qenë në avantazh, por më pas patëm probleme me dy lojtarët kryesorë. Ekipi i Kukësit është mjaft i mirë dhe ne e respektojmë, por më tepër do të respektojmë veten tonë”, shtoi Muça. Ky i fundit ka disa fjalë edhe për tifozët e Tiranës, që pritet të mbushin sektorin e tyre në “Air Albania” ku do të luhet edhe sfida me kuksianët. “Sigurisht që do të ketë më shumë tifozë të Tiranës në shkallët e stadiumit dhe ky është një bonus për ne, pasi kemi gjithmonë përkrahjen në numër të madh të fansave bardheblu”, mbylli Gentian Muça.

Kujtojmë që ai është rikthyer më i fortë se kurrë. Mbrojtësi bardheblu dhe zëvendëskapiteni i skuadrës prej ndeshjes me Kukësin në fazën e dytë është një nga më të mirët për Tiranën. I rikthyer titullar pas më shumë se dy vitesh e gjysmë, Muça ka qenë titullar në tetë takimet e fundit. Lojtari humbi dy vite e gjysmë futboll për shkak të dëmtimit, ndërkohë që në karrierën e tij sportive ka luajtur me Dinamon, Vllazninë dhe Flamurtarin, por edhe me Kukësin në Kupat e Europës dy sezone radhazi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: