Connect with Us

Statistika absurde/ Nëse do luante Gjimshiti, Atalanta rrezikonte humbjen

Sport

Statistika absurde/ Nëse do luante Gjimshiti, Atalanta rrezikonte humbjen

Publikuar

-

Berat Gjimshiti nuk pati kënaqësinë të luante në natën e ditëlindjes së tij në Ligën e Kampioneve me fanellën e Atalantës, pasi një dëmtim muskulor gjatë nxemjes ia hoqi këtë mundësi. Por ndoshta ishte më mire kështu, pasi një statistikë absurde e publikuar nga një nga mjeshtërit e statistikave në botë, tregonte se me të në fushë skuadra italiane për çështje fati do të ishte mposhtur nga Valencia.

Spanjolli Aleksis Martin-Tamaho, i cili është një nga ekspertët më të njohur ndërkombëtarë të statistikave për futbollin, ka publikuar në Twitter sapo filloi sfida e Atalanta-Valencia një statistikë me të vërtetë të çuditshme që kishte lidhje me mbrojtësin shqiptar.

“Një histori e pabesueshme. Kanë luajtur kundër Valencias në Ligën e Kampioneve në ditën e datëlindjes:

Simone Inzagi në prill 2000
Koçijan në nëntor 2000
Kolo Ture në mars 2003
Toti në shtator 2006

TË GJITHË HUMBËN.

Sot ishte i përfshirë në formacionin titullar të Atalantës shqiptari Berat Gjimshiti i cili mbushte 27 vjeç (dhe sipas rregullave të pashkruar të fatit do i jepte fitoren Valencias) por është dëmtuar në nxemje dhe në fund nuk luajti.

Mundësia që e gjithë kjo të ndodhte është qesharake, por ndodhi”, shkruante ai duke lënë të kuptohet se ndoshta mosprania në fushë e mbrojtësit shqiptar do të rezultonte fatsjellëse për Atalantën. Në fakt ashtu ndodhi pasi Atalanta më pas fitoi 4-1 dhe hodhi një hap të sigurt në kalimin në çerekfinale. Ndoshta Gjimshiti sonte do t’i duhet të ngushëllohet me faktin se nuk tentoi fatin për t’u bërë pjesë e kësaj statistike të çuditshme. /vipsport.al/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: