Connect with Us

Kukësi-Tirana, sulm total për titullin. Sot përballen ekipet që shënojnë më tepër

Sport

Kukësi-Tirana, sulm total për titullin. Sot përballen ekipet që shënojnë më tepër

Publikuar

-

Kukësi dhe Tirana janë kaq të ndryshme, por këtë vit kanë një objektiv: duan titullin. Gara është e nxehtë dhe vetëm një pikë diferencë është dëshmia më e mirë. Dhe kur themi të kundërta, nuk i referohemi vetëm traditës, stilit të lojës, menaxhimit, por mënyrës si funksionojnë. Veriorët janë ekipi që kryeson duke luajtur gjatë gjithë kohës jashtë dhe me stadiume kryesisht bosh.

Bardheblutë, nga ana tjetër, kanë luksin që të kenë në krah shumë tifozë, e jo më kot janë klubi që në çdo ndeshje kanë mesatarisht 3500 të pranishëm. Megjithëse në krye të Kukësit është një president që nuk shquhet për durimin, Safet Gjici këtë vit i ka besuar vetëm Shpëtim Duros. Në anën tjetër Refik Halili, pas Ardian Memës dhe Julian Ahmatajt, ia dha “timonin” Emanuel Egbosë.

Rezultoi i treti i vërteti, pasi me të kanë zyrtarisht 10 ndeshje radhazi që nuk thyhen. Kukësi deri tani ka avantazhin e ndeshjeve direkte, sepse i ka fituar dy sfidat e para. Tirana ka ende mundësi të rikuperojë në këtë drejtim, në të kundërt mund t’i prishen llogaritë në finish. Verilindorët kanë në sulm Vasil Shkurtajn, që është kandidat potencial për “Këpucën e Artë”; ndërsa te Tirana Ngo është “kampion” i asisteve (9) dhe jo i golave (7). Presidenti Gjici e “motivon” skuadrën me kritika të vazhdueshme, madje shpesh edhe publike. Homologu i tij, Halili, shpërthen atëherë kur nuk e pret askush, siç ishte rasti i fundit pas barazimit me Skënderbeun

Duro preferon të mos u ndryshojë rolin lojtarëve, ndërsa Egbo eksperimenton vazhdimisht me mbrojtjen duke spostuar Vangjelin në qendër. Trajnerin e Kukësit nuk e mbajnë më nervat si dikur dhe pas ndeshjeve nuk druhet të bëjë polemika me këdo, ndërsa ai i Tiranës është në gjendje të flasë shumë pa thënë asgjë, madje pa bërë as polemika. Por kanë edhe të përbashkëta… Të dyja klubeve ka filluar t’u shijojë shumë “Air Albania”. Të dyja kanë raporte miqësore me FSHF-në dhe kanë bërë investime marramendëse për të ndërtuar skuadrat që kanë sot. Dhe e fundit, janë të dyja skuadra që kryesojnë kampionatin dhe pikën më të fortë e kanë sulmin. Ndaj, nuk do të ishte habi që sot në orën 18:00 të shohim një duel me gola, pasi në fund të fundit ky titull fitohet mbi të gjitha duke shënuar shumë…/Panorama Sport

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: