Connect with Us

“Në ndeshjet e fundit të Superligës bëhen aleanca”, Ard Mema e thotë troç

Sport

“Në ndeshjet e fundit të Superligës bëhen aleanca”, Ard Mema e thotë troç

Publikuar

-

Ish-trajneri i Tiranës, Ardian Mema, i ftuar në studion e “Sport News Plus”:, ka bërë analizën e ndeshjeve të kësaj jave, duke u ndalur fillimisht te bardheblutë dhe fitorja e tyre me Kukësin. Ai e cilësoi të merituar këtë sukses, por ngulmoi se ekipi kishte treguar karakterin që duhej.

“Tirana kohët e fundit ka qenë një ekip që ka fituar shumë ndeshje dhe mund të pritej fitorja, edhe pse merret parasysh që Kukësi është ekip shumë i fortë. Është e lehtë të flasësh pas ndeshjes, por e vështirë të bësh parashikime para. Shikoja një ndeshje që do të ishte ndeshje episodesh, kush do të shfrytëzonte momentin apo gabimin e kundërshtarit mund ta fitonte ndeshjen.

Tirana e kërkoi më shumë, por nuk kishte forcën goditëse para portës, meqë i mungonte edhe Ngo. Por gjithsesi Tirana u tregua e durueshme dhe tregoi karakter sportiv të fortë, e kërkoi golin dhe rezultatin pas 90 minutash.

Unë jam një njeri i lindur e rritur te Tirana, aq më shumë më bëhet qejfi për Egbo me të cilin kemi luajtur e kemi ndarë të mirat e këqijat bashkë. Këtë gëzim e ndan edhe ai me mua. Tirana ka bërë një fazë fantastike, duke i fituar pothuajse të gjitha ndeshjet, e ka merituar se ka bërë një lojë shumë të mirë. Egbo ka bërë të tijat dhe në ndryshim me mua, ekipi ka më shumë ekuilibër, unë kam qenë më shumë agresiv në sulm. Egbo është më i ekuilibruar dhe e bën mirë, mendon për rezultatin, jo se nuk e kam menduar unë. Futbolli është edhe fat, shumë ndeshje Tirana i ka fituar në minutat e fundit duke e nisur nga Partizani. Por po ta marrësh në dinamikë, loja e Tiranës ka qenë shumë e mirë e premton për të ardhmen dhe këtu e shoh Tiranën në vazhdimësi drejt titullit. Por është akoma herët të flitet, se ka ndjekës shumë të fortë. Tirana tani duhet të ruajë kreun e ndjehet në presion nga ndjekësit.

Të ruash kreun është e vështirë në Shqipëri se vuajnë nga aleancat, Tirana të mendojë vetëm veten e vet, të mos mendojë për 2-3 ndeshje por vetëm atë të radhës. Ka ndeshje të fortë me Partizanin, por ana piskologjike te ekipi është e shkëlqyer, nuk e di se si mund ta gjente derbin më mirë. Unë them që Tirana të mendojë të mos humbasë, të mbajë larg Partizanin”, tha Mema.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: