Connect with Us

Takaj: Ja ku do e shesim Dejvi Bregun

Sport

Takaj: Ja ku do e shesim Dejvi Bregun

Publikuar

-

Fitorja dramatike ndaj Teutës konfirmoi se Skënderbeu ka ruajtur ende filozofinë e kohëve të arta. Ky trepikësh i marrë ka kënaqur pa fund edhe Ardjan Takajn, i cili në një intervistë të dhënë enkas për “Panorama Sport” paralajmëron se skuadrën e tij duhet ta llogarisin për pjesën e sipërme të klasifikimit. Presidenti qartëson çështjen “Bregu” dhe komenton edhe kampionatin, ndërsa hapur e thotë se futbollit shqiptar i mungon “lokomotiva”.

Sa e rëndësishme ishte për Skënderbeun kjo fitore, ndonëse dramatike?

Po ashtu siç shkoi ndeshja, ishte një fitore dramatike dhe e bukur. Na duhej ky trepikësh, pasi kemi gjithë këto javë që po luajmë mirë dhe nuk po marrim dot rezultat. Është një fitore që na fut në grupin e ekipeve që pretendojnë për lart në këtë sezon.

Çfarë keni menduar pas ndeshjeve me Bylisin dhe Tiranën? 

Asgjë. Kam qenë i qetë, pasi më ka pëlqyer loja. Kur ekipi tregon lojë të mirë, siç kemi bërë në këto ndeshje, pritshmëritë dhe besimi është më i madh. Mungesa e pikëve të plota në këto takime ka qenë punë fati. Nuk deshi që ne të merrnim maksimumin, ndonëse meritonim më shumë për aq sa dhamë në fushë. Është e rëndësishme që të ruajmë këtë ritëm që është nisur.

Ky vit pritet që të sjellë edhe një lajm të fundit nga UEFA. Çfarë pritshmërish keni? 

Lajmin e presim të gjithë, pasi është shumë i rëndësishëm për ne, për Skënderbeun dhe për të gjithë futbollin shqiptar. E them këtë pasi nëse nuk do të vijë ai lajm, ne do të jemi në këto pozicione edhe për shumë vite.

Rikthehet edhe një herë pyetja, sa ka humbur futbolli shqiptar nga ai dënim që i është dhënë Skënderbeut?

Futbolli ynë ka humbur shumë, është një goditje shumë e madhe. Skënderbeu ishte “lokomotiva” e kampionatit tonë dhe krijonte standarde për futbollin shqiptar. Ishte një ekip që tregonte vlera edhe në Europë. Ishim konkurrentë të fortë edhe në Europë dhe normalisht kur goditet ai nivel, jep pasoja edhe në nivelet e tjera. Po ta shikoni edhe në këto sezone kampionati kur ka kaluar edhe javën e 23-të nuk dihet ende se cili do të dalë kampion dhe cili është ekipi që e kërkon titullin.

Një pikë larg “play out”-it dhe gjashtë nga Europa. Ju shqetëson presioni që vjen nga poshtë?

Ne do të jemi te vendet e sipërme të klasifikimit. Kjo është pak, por e sigurt. Nëse ju shkon mendja që Skënderbeu mendon për “play out”, atëherë gaboheni. Nuk e përfillim presionin që vjen nga poshtë. Ju e shikoni që ne jemi të barabartë me të fortët e kampionatit. Ky është morali i Skënderbeut pavarësisht gjithçkaje. Lojtarët tashmë janë bërë më të ndërgjegjshëm se ku janë dhe për çfarë pozicioni duhet të luftojnë.

Ekipi i ri i Bregut?

Për atë jemi duke punuar dhe shumë shpejt do të keni diçka konkrete. Do të jetë një ekip i vendeve nordike

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: