Connect with Us

Barcelona mund Realin, për herë të parë në histori

La Liga

Barcelona mund Realin, për herë të parë në histori

Publikuar

-

Barcelona regjistroi 854 milionë euro të ardhura në sezonin e kaluar, krahasuar me 757 milionë euro të Real Madridit. Kësisoji, klubi katalanas e tejkaloi për herë të parë në historinë e tij homologun nga “Santiago Bernabeu”, sipas raportit për financat e pesë ligave kryesore europiane, të përgatitura nga ekonomisti José María Gay de Liébana.

“Për herë të parë dhe sipas llogarive vjetore të klubeve, të ardhurat operative të Barcelonës i tejkaluan ato të Real Madridit me më shumë se 100 milionë euro, në sezonin 2018-2019″, – tha Gay de Liébana gjatë një konference në Kolegjin e Ekonomistëve të Katalonjës. Sipas ekonomistit të njohur spanjoll, ky ndryshim në hegjemoni mund t’iu atribuohet “të ardhurave nga marketingu, të cilat në rastin e Barcelonës ishin 381 milionë euro karshi 297 milionë eurove të Real Madridit”.

Gay de Liébana, gjithashtu sqaroi se, në sezonin 2018-2019, totali i aseteve të Barçës ishte 1.359 milionë euro, krahasuar me 1.138 milionë euro të klubit të Madridit, duke nënvizuar “një investim shumë të fortë të Barcelonës në asetet fikse”. Nga ana tjetër, ai theksoi se “borxhi i përgjithshëm i Real Madridit (605 milionë euro) është sa gjysma e atij të Barçës (1.226 milionë euro). Pra, këshilla është e qartë për klubin katalanas: “Barcelona duhet të përmirësojë bilancin e saj, duke rritur burimet e veta të të ardhurave dhe uljen e deficitit”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Lajm i keq, rikthimi i La Ligës duket i pamundur

Publikuar

-

Nga

Nëse Bundesliga po bëhet gati të kthehet në fushë, e Seria A shpreson që shumë shpejt të ketë dritën e gjelbër, në Spanjë nuk janë edhe aq të sigurt se mund të luajnë këtë sezon. Ministri i Shëndetësisë, Salvador Ijia, ka shpjeguar se nuk mund të shprehet për momentin rreth kësaj teme, pasi futbolli nuk […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

Qëndroi vetëm një vit, por ishte i pamëshirshëm për kundërshtarët/ Shijoni 47 golat e fenomenit me fanellën e Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Adhuruesit e vjetër të Barcelonës ende vazhdojnë ta kujtojnë me mall brazilianin Ronaldo. Legjenda braziliane qëndroi vetëm një vit në Camp Nou, kur Barcelona e transferoi në vitin 1996 nga PSV Eindhoven për 15 milionë euro. Por në vitin e tij të vetëm në kataluni, Ronaldo shkëlqeu duke treguar se është një nga sulmuesit më […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

La Liga pa tifozë deri në vitin 2021

Publikuar

-

Nga

Në pjesën më të madhe të Evropës skuadrat kanë filluar apo po mendojnë të rinisin stërvitjet, për t’u rikthyer në fushë dhe vazhdojnë pjesën e mbetur të sezonit. UEFA ka mbështetur idenë e rikthimit të futbollit, duke u kërkuar federatave që të përfundojnë sezonin të paktën deri në fund të korrikut, dhe muaji gusht të […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: