Connect with Us

“A t’i heq këpucët?”/ Mbappe rrëfen momentin kur hipi në makinën e Zidane në moshën 14-vjeçare

Sport

“A t’i heq këpucët?”/ Mbappe rrëfen momentin kur hipi në makinën e Zidane në moshën 14-vjeçare

Publikuar

-

Skuadrat europiane janë të gatshme ta mbulojnë me ar’ transferimin e tij. Kylian Mbappe nuk është një 21 vjeçar aspak normal. Që nga momenti kur u transferua te PSG, të gjithë e kuptuan se një talent dhe fenomen i futbollit modern është duke “lindur”. E kur emri i tij lakohet në katër anët e botës, Mbappe dëshiron të ndaj disa kujtime me tifozët e futbollit.

Në një rrëfim emocionues për “The Players Tribune”, sulmuesi francez kujton momentet e para të stërvitjes dhe dëshirës së madhe për të takuar profesionistë dhe protagonistë të futbollit në atë kohë. Fati e deshi që një takim t’i rezervohej edhe me atë që me ngulm po e kërkon edhe sot, Zinedin Zidane. Mbappe tregon se për të ka qenë një ëndërr udhëtimi në Madrid ndërsa peng i tij mbetet mosnisja e karrierës te skuadra e Chelsea.

“Kur isha 14 vjeç, babai im mori një telefonatë nga dikush në Real Madridit, duke më ftuar të shkoja në Spanjë për t’u stërvitur gjatë pushimeve. Ishte një befasi sepse ata në fakt i kishin thënë babait tim që Zidane donte të më shihte. Ishte sikur isha në hënë, mezi prisja të shkoja atje. Kishte skautë që vinin në të gjitha ndeshjet tona dhe unë kisha ndikim në media, të cilat nuk dija si t’i trajtoja në atë kohë. Familja ime dëshironte të më mbronte nga presioni.

Unë kurrë nuk do ta harroj momentin kur kam takuar Zidanin, kemi mbërritur në aeroport dhe ai na ka takuar në parkingun e makinave, ai na ofroi të na çojë në terren për t’u stërvitur dhe unë e pyeta: “A t’i heq këpucët?” Nuk e di pse e thashë atë, ishte makina e Zinedine Zidane, mendova se isha në ëndërr. Pas përvojës në Chelsea, unë i kërkova prindërve të mi të linin pasi shkoja të luaja për një klub të shkëlqyeshëm, por ata nuk donin që kjo të ndodhte. Ata donin që unë të qëndroja në shtëpi dhe të jetoja si një fëmijë, duke pasur një jetë normale. Nuk e kuptova në atë moment, por ishte për të mire”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: