Connect with Us

Statistikat e frikshme, ja çfarë duhet të dini për derbin e kryeqytetit

Sport

Statistikat e frikshme, ja çfarë duhet të dini për derbin e kryeqytetit

Publikuar

-

Ndeshja e nesërme mes Tiranës dhe Partizanit do të jetë mjaft ndryshe në krahasim me derbit e kaluar për faktin se në këtë ndeshje, duke parë formën e të dy ekipeve, Tirana vjen si skuadra për tu mundur. Djemtë e Egbo e kanë harruar humbjen që pas fitores në derbin e vitit të kaluar dhe synojnë të vazhdojnë në këtë mënyrë.

Nëse marrim në konsideratë 10 ndeshjet e fundit në kampionat të dy skuadrave do të shohim edhe një diferencë mjaft të madhe, që tashmë është pasqyruar edhe në renditje. Tirana ka humbur një ndeshje dhe ka barazuar po aq. Pjesa tjetër janë vetëm triumfe. Partizani vjen nga një situatë konfuze dhe ambientimi me trajnerin e ri Sormani. Të kuqtë e kanë marrë vonë veten, duke mos arritur të regjistrojnë fitore rresht sa kundërshtari.

Barazimi me Bylisin ia ndali hovin dhe tashmë e vetmja zgjidhje është që ta rimarrin vrullin me Tiranën, ashtu si bënë bardheblutë në derbin e kaluar. Të kuqtë në 10 ndeshjet e fundit në Superiore numërojnë 5 humbje, 4 fitore dhe 1 barazim. Ajo që bie në sy është se skuadra e Sormanit vjen përsëri në derbi nga një hap fals ndaj Bylisit. Atë kohë të kuqtë vinin pas një humbje 2-1 në Ballsh.

Partizani ka shënuar 15 gola në këtë 10 ndeshje, ndërsa ka pësuar 12 gola. Shifra normale në sulm, por jo dhe aq në mbrojtje, që tregon edhe pikën e dobët të këtij ekipi këtë vit. Kjo fazë aktuale e kampionatit rezulton të na ketë treguar Tiranën më të mirë të viteve të fundit. Bardheblutë në dhjetë sfidat e fundit në kampionat kanë shënuar 20 gola dhe kanë pësuar 10 gola.

Statistikat të çojnë te një derbi bardheblu, por ata bien poshtë me nisjen e topit nga mesi i fushës dhe aty gjithçka nis nga e para, ashtu siç ranë në atë fitore 1-2 të Tiranës në muajin dhjetor të vitit të kaluar. Partizani është aty për t’i hedhur poshtë shifrat dhe për të treguar se ata janë akoma aty, ndërkohë Tirana ka qëllim të tregojë se ata janë skuadra më e mirë e këtij kampionati, epitet që deri tani e mban Kukësi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: