Connect with Us

Kuriozitete, statistika dhe gjithçka tjetër/ Ja çfarë duhet të dini për derbin Tirana-Partizani

Sport

Kuriozitete, statistika dhe gjithçka tjetër/ Ja çfarë duhet të dini për derbin Tirana-Partizani

Publikuar

-

Do të startojë në orën 19:00, derbi i kryeqytetit mes Tiranës dhe Partizanit, takim me shumë histori dhe një interes të madh për të dyja skuadrat.

STATISTIKAT PËR DERBIN

NDESHJET – 155 takime janë luajtur mes Partizanit dhe Tiranës nga viti 1947-2018 në të gjitha kompeticionet: Kupë dhe kampionat.

BILANCI – Partizani ka fituar më shumë se Tirana në derbi, plot 66 ndeshje, ndërsa bardheblutë numërojnë vetëm 41 fitore. 48 ndeshje të tjera kanë përfunduar në barazim.

GOLAVARAZHI – 218 gola ka shënuar skuadra e kuqe, përkundrejt 169 të bardhebluve. Golat e fundit në derbi, Batha dhe Kobina shënuan për bardheblutë dhe Jurgen Bradhi për të kuqtë, në përballjen e 13 dhjetorit 2019.

ISH-ët – Pesë lojtarë do të kenë statusin e ish-ve në derbin e radhës që do të luhet më 28 shkurt. Erando Karabeci, Edvan Bakaj, Tefik Osmani, Idriz Batha, Agustin Torasa, kanë pasur përvojat e tyre në të shkuarën te Partizani, ndërsa te të kuqtë Dorjan Kërçiku është lojtari i vetëm. Te Tirana, statusin e ishit e ka edhe zv.trajneri, Reinaldo Kalari.

NDJEKËS NË “FACEBOOK”

Tirana: 94 850

Partizani: 198 006

“FOLLOWERS” NË “INSTAGRAM”

Tirana: 27 600

Partizani: 32 900

LOJTARI MË I RI

Tirana: Andri Stafa (18)

Partizani: Livio Malaj (18)

LOJTARI MË I VJETËR

Tirana: Ilion Lika (39)
Partizani: Alban Hoxha (32)

FUTBOLLISTË TË HUAJ

Tirana: 6

Partizani: 8

MË I AKTIVIZUARI

Tirana: I.Batha 1932

Partizani: A.Hoxha 2070

MË I NDËSHKUARI

Tirana: E.Hoxhallari 8

Partizani: Rr.Broja, Romero 6

VLERA NË MERKATO

Tirana: 4.53 MLN euro

Partizani: 6.28 mln euro

ME VLERËN MË TË LARTË

Tirana: Edon Hasani 375 mijë euro

Partizani: Lorenc Trashi 550 mijë euro

HISTORIA – Takimi i parë mes Tiranës dhe Partizanit është luajtur më 30 mars 1947. “Demat e kuq” fitonin 8-0, duke sigluar kështu edhe fitoren më të thellë deri tani në derbi.

SHPAGIMI – Sakaq, më 22 shtator 1985, Tirana do t’i kthente reston Partizanit, të cilin e mundi 7-3, në një ndeshje që mbahet mend nga tifozët e të dyja skuadrave për lojën e bukur.

REZULTATI – Barazimi 2-2 është edhe rezultati që është sigluar më së shumti në ndeshjet derbi mes Partizanit dhe Tiranës, plot 29 herë në 48 barazime.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: