Connect with Us

Pse ultrasit e Bayern sulmuan ashpër Dietmar Hopp? Ja si qëndron e vërteta

BundesLiga

Pse ultrasit e Bayern sulmuan ashpër Dietmar Hopp? Ja si qëndron e vërteta

Publikuar

-

Bayerni fitoi në transfertë 6-0 ndaj Hoffenheim, por festa e bavarezëve është prishur në minutën e 78-të nga tifozët e tyre, të cilët kanë nxjerrë një banderolë fyese kundrejt pronarit të Hoffenheim, Dietmar Hopp.

“Dietmar Hopp mbetet një bir ku***”, shkruhej në banderolë. Por pse gjithë kjo urrejtje ndaj këtij njeriu?

Presidenti i Hoffenheim, Dietmar Hopp, është një nga njerëzit më të pasur në Gjermani dhe vite më parë mori kontrollin e Hoffenheim duke e ngjitur nga kategoritë amatore deri në Bundesliga. Në pjesën e ultrasve në Gjermani, pjesa e traditës është shumë e rëndësishme dhe prandaj ekipe të financuara nga jashtë shihen me urrejtje. Pas ngjitjes së shpejtë të Leipzig me ndihmën e RedBull, tema e traditës në Gjermani është bërë akoma më e thellë dhe edhe sulmet ndaj ekipeve të tjera ‘plastike’ janë thelluar, mes tyre dhe ato ndaj Hopp. Sulmet janë nga ofendime në stadium deri dhe në kërcënime private. Tifozët e Dortmund janë ndaluar për dy vitet e ardhshme të mos udhëtojnë drejt Hoffenheim, një javë më parë ata të Gladbach ofenduan Hopp gjatë ndeshjes dhe sot e bënë dhe tifozët e Bayernit. Sistemi i Hoffenheim është lejuar nga Federata sepse Hopp e zotëron ekipin prej më shumë se 20 vitesh, ka ndërtuar struktura të plota nga akademia deri më lart dhe prej vitesh nuk financon më privatisht, me Hoffenheim që gjeneron vetë gjithçka shpenzon. Megjithatë urrejtja e ultrasve të ekipeve tradicionale për ekipet ‘plastike’ do vazhdojë dhe sot ishte një tjetër shembull, që për pak mund të kishte përfunduar me tre pikë të humbura për Bayernin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

VIDEO/ Stërvitje e veçantë për Tomas Myler, e ndjek nga mbrapa një … kalë

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi i Bajernit të Mynihut, Tomas Myler është mjaft i njohur për tipin e tij mjaft sportiv, teksa herë pas here poston foto dhe video të shumta gallatë dhe që bëjnë ta duan më shumë fansat. Vetëm pak ditë më parë klubi i Bajernit i rinovoi kontratën deri në vitin 2023 Mylerit, i cili është […]

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

“Ndoshta mund të rikthehem”, ish-futbollisti i Bayernit pendohet që u largua

Publikuar

-

Nga

Vetëm një vit pasi vendosi të varë këpucët në gozhdë, ish-sulmuesi i Bajernit të Mynihut, Arjen Roben nuk është i bindur krejtësisht për zgjedhjen e bërë dhe po shqyrton mundësinë të rikthehet në fushën e blertë. Holandezi u largua nga futbolli në fund të sezonit të kaluar, pas një karrierë 10 vjeçare me Bajernin, si […]

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Ministria e Punës në Gjermani: Të luhet futboll me maskë, ndalet loja nëse bie në tokë

Publikuar

-

Nga

Gjermania është vendi i cili e ka marrë me seriozisht idenë e kthimit në fushën e lojës për të mbyllur kampionatet profesioniste në vend. Skuadrat në Gjermani prej javësh janë stërvitur individualisht e tani edhe në grup, pasi synimi është që të zbresin në fushë më 9 maj. Por shteti po tregohet shumë i kujdesshëm […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: