Connect with Us

Bota e futbollit me sytë nga “Bernabeu”/ Gjithçka që duhet të dini për El Clasicon e sotëm

La Liga

Bota e futbollit me sytë nga “Bernabeu”/ Gjithçka që duhet të dini për El Clasicon e sotëm

Publikuar

-

Fansat e futbollit nga mbarë bota do t’i kenë sytë në “Santiago Bernabeu” mbrëmjen e sotme, pasi aty do të luhet El Classico e radhës mes Realit të Madridit dhe Barcelonës, dy skuadrave më të mëdha spanjolle, që për më tepër këtë sezon po rivalizojnë ashpër për titullin kampion.

Të dy rivalët e përjetshëm vijnë në këtë takim me karikimin maksimal për të marrë 3 pikët, duke qenë se gara për titullin kampion ka mbetur tashmë vetëm mes tyre dhe diferenca është vetëm dy pikë në favor të katalanëve.

Këta të fundit numërojnë 4 fitore radhazi, që i kanë ndihmuar të marrin kreun e renditjes me 55 ikë, duke përfituar edhe nga fakti që Reali I Madridit ka regjistruar një barazim dhe një humbje në dy javët e fundit, duke lënë plot 5 pikë.

Megjithatë madrilenët janë eliminuar nga Kupa e Spanjës dhe rrezikojnë t’i japin lamtumirën edhe Ligës së Kampionëve, ndaj mbrëmjen e sotme do të vijnë me karikimin maksimal për të fituar, duke qenë se titulli kampion është trofeu më i mundshëm për t’u fituar dhe për të shpëtuar sezonin.

Vendasit do të kenë organikë të plotë për ndeshjen e sotme, me përjashtim të mungesës së bujshme të Eden Hazard, që u dëmtua në mesjavë përballë Manchester Cityt, ndërsa Barca vjen me telashet e zakonshme, që janë mungesat në repartin e avancuar.

Sfida është e balancuar edhe sa u përket statistikave, pasi për kampionat këto dy skuadra janë përballur 179 herë dhe numërojnë nga 72 fitore secila, ndërsa 35 ndeshje kanë përfunduar në barazim.

Sa i përket bilancit në të gjitha ndeshjet zyrtare, Barcelona numëron 96 fitore, kundrejt 95 të Realit, ndërsa epërsia e katalanëve thellohet edhe më tej nëse llogariten edhe ndeshjet miqësore, me plot 115 fitore, kundrejt 99 të Realit dhe 62 të tjerave të mbyllura në barazim.

El Classico numër 180 do të startojë mbrëmjen e sotme në orën 21:00./ Supersport.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Lajm i keq, rikthimi i La Ligës duket i pamundur

Publikuar

-

Nga

Nëse Bundesliga po bëhet gati të kthehet në fushë, e Seria A shpreson që shumë shpejt të ketë dritën e gjelbër, në Spanjë nuk janë edhe aq të sigurt se mund të luajnë këtë sezon. Ministri i Shëndetësisë, Salvador Ijia, ka shpjeguar se nuk mund të shprehet për momentin rreth kësaj teme, pasi futbolli nuk […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

Qëndroi vetëm një vit, por ishte i pamëshirshëm për kundërshtarët/ Shijoni 47 golat e fenomenit me fanellën e Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Adhuruesit e vjetër të Barcelonës ende vazhdojnë ta kujtojnë me mall brazilianin Ronaldo. Legjenda braziliane qëndroi vetëm një vit në Camp Nou, kur Barcelona e transferoi në vitin 1996 nga PSV Eindhoven për 15 milionë euro. Por në vitin e tij të vetëm në kataluni, Ronaldo shkëlqeu duke treguar se është një nga sulmuesit më […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

La Liga pa tifozë deri në vitin 2021

Publikuar

-

Nga

Në pjesën më të madhe të Evropës skuadrat kanë filluar apo po mendojnë të rinisin stërvitjet, për t’u rikthyer në fushë dhe vazhdojnë pjesën e mbetur të sezonit. UEFA ka mbështetur idenë e rikthimit të futbollit, duke u kërkuar federatave që të përfundojnë sezonin të paktën deri në fund të korrikut, dhe muaji gusht të […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: